У Білорусі військовозобов'язаних масово викликають у військкомати, пояснюючи це "навчаннями" – ЗМІ

У військкоматах виклики пояснюють "мобілізаційними навчаннями"
Фото: zerkalo.io
У Білорусі останніми днями почали масово розсилати повістки військовозобов'язаним із наказом прибути у військкомати без вказування причин. Про це повідомило 30 червня білоруське видання "Зеркало".

За інформацією видання, повістки розсилають або вручають на роботі на держпідприємствах і чоловікам, і жінкам – і тим, хто працює, і тим, хто у відпустці за власний рахунок, і навіть тим, хто не придатний до військової служби.

До видання звернулися кілька десятків людей із Мінська, Гомельської, Гродненської, Могильовської та Вітебської областей. За словами одного із читачів, медикам довелося також підписати папери про невиїзд із країни.

У повістках не вказано причини, через яку треба з'явитися у військкомат. Але за неявку погрожують кримінальною відповідальністю.

Тим, хто прибув у військові комісаріати, пояснюють, що це "просто тренування збору особового складу для формування територіальної оборони в разі воєнної загрози", "мобілізаційні навчання" або "викликали, щоб переконатися, що всі на місці". Здебільшого у військовозобов'язаних звіряють облікові дані, формують із них команди й відпускають додому. Декому "розповідали про обов'язки на випадок мобілізації".

"Уточнювали особисті дані, звіряли фото. Перевіряли, чи не змінилися розміри одягу та взуття, уточнювали військову спеціальність. Після розмови просто сказали їхати на роботу", – розповів один з офіцерів запасу.

"Зеркалу" в одному з військкоматів сказали, що зараз проводять мобілізаційні навчання та навчання територіальної оборони, і наголосили, що їх було заплановано ще на початку року. "Можете не хвилюватися і не переживати. Усе добре, ми мирна країна", – заявили в іншому військкоматі.

У Генштабі ЗСУ 30 червня повідомили, що у Брестській та Гомельській областях білорусі військові комісаріати вивчають можливості проведення прихованої мобілізації населення.

Наприкінці травня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив про необхідність "негайно створювати" оперативне командування біля кордону з Україною та доручив створити "народне ополчення" .

Контекст:

Російські війська з 24 лютого заходили в Україну, зокрема, із Білорусі, хоча за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення РФ міністр оборони Білорусі запевняв українського колегу, що загроз Україні з боку Білорусі немає.

Північні області України звільнили від росіян на початку квітня, після чого окупанти відійшли, зокрема, у Білорусь, звідки їх перекинули на Донбас.

Із території Білорусі Росія періодично запускає по українських об'єктах ракети, також були випадки зльоту з білоруських аеродромів літаків, які обстрілювали Україну. 25 червня росіяни вперше завдали авіаційного удару по Україні з повітряного простору Білорусі з далеких бомбардувальників Ту-22, повідомляли у ЗСУ.

26 червня Головне управління розвідки Міноборони України поінформувало, що Росія знову збільшує свою військову присутність у Білорусі.

Того самого дня Генштаб ЗСУ зазначив, що російські окупанти готують диверсійні групи для закидання в Україну з Білорусі.