У Білорусі затримали понад 60 осіб. Силовики кажуть, що не відбулося жодної акції
27 березня в Мінську мала відбутися перша масштабна акція протесту цього року, її проведення анонсувала в Telegram ініціатива колишніх білоруських силовиків BYPOL.
Акція мала розпочатися о 14.00 (13.00 за Києвом) на площі Бангалор у Мінську. Від самого ранку в білоруській столиці почали помічати спецтехніку силовиків, повідомляло видання TUT.BY.
За кілька годин до акції в різних районах Мінська силовики взялися затримувати людей, зокрема і на площі Бангалор. Там само помітили автозаки міліції, відео TUT.BY опублікувало в YouTube.
Також видання TUT.BY у Telegram публікувало відео затримань на площі Бангалор.
За даними правозахисного центру "Весна", станом на 17.20 по всій Білорусі затримали понад 60 осіб, більшість із них – у Мінську.
Відомо, що серед затриманих були редакторка TUT.BY Галина Уласик і головний редактор видання "Наша Ніва" Єгор Мартинович.
Ініціатива BYPOL у своєму Telegram-каналі повідомила, що провести акцію в Мінську не вдалося через невелику кількість людей, і закликала громадян збиратися на децентралізовані акції.
Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова у своєму Telegram заявила, що 27 березня в країні не відбулося жодної масової акції протесту.
"Нечисленні групи з незареєстрованою символікою помітили в Мінську, деяких протестувальників доправили в територіальні органи внутрішніх справ для розгляду", – підкреслила вона.
У Білорусі від 9 серпня 2020 року тривають акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, від початку 2021 року протестна активність упала). За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, котрий перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", від серпня в країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Деякі держави, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять у 2021 році), а вже після цього провести нові вибори.
16 березня Лукашенко підписав указ про створення конституційної комісії, яка має розробити нову редакцію основного закону Білорусі. Наприкінці лютого він говорив, що жодна його дитина не буде президентом Білорусі після нього.