У Брюсселі відбудеться засідання комісії Україна – НАТО на рівні послів
Генсек НАТО Єнс Столтенберг висловив сподівання, що Україна й Угорщина вирішать проблему щодо мовної статті закону про освіту якомога швидше.
Сьогодні, 28 травня, відбудеться зустріч комісії Україна – НАТО на рівні послів. Про це заявив глава НАТО Єнс Столтенберг під час засідання Парламентської асамблеї (ПА) НАТО у Варшаві, повідомляє "Укрінформ".
Глава делегації України у ПА НАТО Ірина Фріз поцікавилася у Столтенберга, чому в НАТО блокують зустрічі з Україною на міністерському та вищому рівнях, але водночас планують провести цього тижня засідання із представниками Росії. У відповідь глава НАТО заявив, що зустріч комісії Україна – НАТО відбудеться сьогодні.
Столтенберг додав, що перебуває в тісному контакті із президентом України Петром Порошенком і міністром закордонних справ Павлом Клімкіним.
"Ми продовжимо надавати допомогу та підтримку Україні", – зазначив він.
Говорячи про претензії Угорщини до України щодо мовної статті закону про освіту, Столтенберг висловив сподівання, що Київ і Будапешт вирішать цю проблему якомога швидше.
"Дуже важливо визнавати право кожної меншини вивчати рідну мову, але вони повинні мати можливість вивчати державну мову", – зауважив Столтенберг.
Відносини України та Угорщини погіршилися після ухваленого 5 вересня 2017 року у другому читанні і в цілому закону "Про освіту", який розширив використання української мови в навчанні. Угорщина висловила занепокоєння майбутнім угорської меншини в Україні.
26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини попередили, що будуть блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".
27 жовтня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Будапешт виступив проти засідання комісії Украина – НАТО 6 грудня 2017 року у Брюсселі.
7 лютого 2018 року заступник глави Міністерства закордонних справ України Василь Боднар після зустрічі в Ужгороді із заступником міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Левенте Модьором повідомив, що Київ і Будапешт погодили головні позиції щодо врегулювання мовного питання.
8 лютого у МЗС Угорщини спростували інформацію про досягнення домовленостей з Україною щодо мовних норм закону "Про освіту".
27 квітня у штаб-квартирі НАТО відбулося засідання Альянсу на рівні глав МЗС союзників. Українська сторона планувала провести в межах зустрічі засідання комісії Україна – НАТО. Ініціативу України підтримали всі союзники, зокрема міжнародний секретаріат Альянсу. Угорщина її ветувала.
25 травня стало відомо, що уряд Угорщини надіслав генеральному секретареві НАТО Єнсу Столтенбергу та урядам країн – членів Альянсу документ під назвою "Меморандум: Ініціатива створення нової політики НАТО щодо України". Так Угорщина намагається переконати союзників і керівництво Альянсу в тому, що Захід має змінити підходи до співпраці з Києвом, насамперед у межах НАТО.
Представники Литви і Канади 26 травня заявили, що Угорщина не повинна блокувати співпрацю України і НАТО, а вирішувати свої проблеми з Києвом по-іншому.