У Держприкордонкомітеті Білорусі поскаржилися на "образливі погрозливі жести" українських прикордонників. Відео
"Останній випадок ["провокації"] – у пункті спрощеного пропуску "Подобрянка", коли… наводили зброю в бік прикордонних загонів, образливі жести – погрозливі – в бік прикордонників", – розповів представник прикордонного контролю Білорусі.
Він запевнив, що співробітники прикордонного контролю "на провокації не піддаються".
На опублікованому відео видно людину у військовій формі, яка махає рукою у бік пункту прикордонного контролю Білорусі. Згодом вона показує знак – проводить рукою вздовж шиї.
Сили оборони України готові зупинити російські окупаційні війська на кордоні з Білоруссю в разі їхньої повторної спроби наступу на Київ, заявив 5 січня начальник штабу – заступник командувача Сухопутних військ ЗСУ Олександр Павлюк.
Контекст:
Російські війська із 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Білорусь практично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдання по Україні ракетних та авіаударів.
4 жовтня Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом білоруської держави, визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України. 10 жовтня він заявив, що домовився із президентом РФ Володимиром Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави".
Британське видання The Economist 15 грудня опублікувало інтерв'ю з головнокомандувачем Збройних сил України Валерієм Залужним. У ньому він заявив, що часткова мобілізація в Росії "спрацювала", і не відкинув, що росіяни зроблять ще одну спробу наступу на Київ у січні – лютому або ближче до весни. Залужний не відкинув атаки окупантів, зокрема, з боку Білорусі.
Президент України Володимир Зеленський 18 грудня заявив, що "абсолютно впевнений" у бажанні російських окупантів атакувати Україну взимку.
В інтерв'ю, опублікованому 23 грудня, глава української розвідки Кирило Буданов заявив, що можливість повторного нападу Росії на Україну з території Білорусі залишається низькою. "Було б неправильно скидати з рахунків цю можливість, але також неправильно говорити, що в нас є якісь дані, що підтверджують її існування", – сказав він.
За даними Держприкордонслужби станом на 4 січня 2023 року, на кордоні з Україною у Білорусі РФ тримає приблизно 10 тис. особового складу.