У ЄС відповіли на погрози Медведєва вдарити ракетами по МКС через ордер на арешт Путіна

Боррель висловив жаль через те, що РФ порушила кримінальну справу проти прокурора й суддів, які видали ордер на арешт Путіна

Фото: EPA

Євросоюз засудив погрози з боку високопосадовця Росії застосувати силу проти Міжнародного кримінального суду і країни, яка його приймає, – Нідерландів. Про це йдеться в заяві глави європейської дипломатії Жозепа Борреля від 23 березня.

У повідомленні не вказано, про якого саме "високопосадовця" йдеться, однак 20 березня заступник голови Радбезу РФ Дмитро Медведєв погрожував застосувати гіперзвукову зброю проти Міжнародного кримінального суду.

Боррель також висловив жаль через те, що РФ порушила кримінальну справу проти прокурора й суддів, які видали ордер на арешт Путіна.

"ЄС підтверджує свою повну підтримку МКС. Будь-які заходи у відповідь стосовно осіб, причетних до роботи МКС, неприйнятні. Очолюючи боротьбу з безкарністю, МКС має працювати незалежно й неупереджено", – зазначають у заяві.

Боррель додав, що ЄС, як і раніше, відданий захисту МКС від будь-якого зовнішнього втручання, спрямованого на перешкоджання правосуддю й підрив міжнародної системи кримінального правосуддя.

"ЄС і далі виступатиме за універсальність Римського статуту й запропонує всім державам, які ще не зробили цього, розглянути питання про приєднання до МКС, щоб покласти край безкарності за найтяжчі злочини", – підсумував він.

Контекст:

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна й уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії.

Тепер Путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконній депортації й переміщенні українських дітей, зазначили в Офісі генпрокурора України.

Речник Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що у Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним".

Україна підписала Римський статут 2000 року. Вона також досі не ратифікувала його, але 2015 року повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності й воєнних злочинів, скоєних від початку агресії РФ.

Путін може постати перед судом, незважаючи на аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду, заявив головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня в інтерв'ю CNN.

Видання МКС ордера на арешт Путіна є "поворотним моментом", заявив президент України Володимир Зеленський 19 березня.

Британський адвокат і суддя Джеффрі Найс, який був головним обвинувачем на процесі у МКС над президентом Югославії Слободаном Мілошевичем, висловив сумнів, що Путін опиниться в суді за нинішніх обставин. А отже, ордер на його арешт діятиме до смерті російського президента, зазначив він.