У Європейському союзі схвалили санкції за порушення принципу верховенства права членами блоку. Польща та Угорщина заперечували
На країни – члени ЄС можуть накладати фінансові санкції, якщо встановлять їх відхід від стандартів верховенства права, це передбачено механізмом, який затвердили посли Євросоюзу. Пропозицію про створення санкційної процедури висунули 2018 року після суперечок про судову реформу в Польщі.
Посли країн – членів ЄС (COREPER) 30 вересня погодили позицію Європейської ради про заходи щодо захисту бюджету Євросоюзу в разі відходу країн-членів від стандартів верховенства права. Проєкт санкційого механізму опубліковано на сайті Євроради.
"Компроміс, погоджений послами, дістав підтримку кваліфікованої більшості держав-членів. Угода відкриває шлях до початку переговорів із Європейським парламентом щодо цієї пропозицієї", – повідомили у пресслужбі ради.
Пропозицію про регулювання захисту бюджету ЄС у разі виявлення системних недоліків стосовно верховенства права в державах-членах презентували 2018 року. Приводом для розроблення механізму стала судова реформа в Польщі. У Єврокомісії заявляли, що в межах цієї реформи ухвалили 13 законів, які дали змогу виконавчій та законодавчій гілкам влади втручатися в роботу судів.
Проєкт COREPER передбачає обмеження всіх форм виділення бюджетних коштів ЄС для країни-порушниці.
Як пише dpa, Польща та Угорщина заперечували проти проєкту і погрожували заблокувати ухвалення довгострокового бюджету ЄС і пакета заходів із відновлення економіки після пандемії коронавірусу, якщо документ ухвалять і винесуть на розгляд Європарламенту.