У Кремлі відреагували на публікацію FT про переговори України й РФ за посередництва Катару
У Кремлі спростували повідомлення про переговори країни-агресора РФ й України за посередництва Катару щодо відмови від ударів по енергооб'єктах. Про це 30 жовтня заявив речник нелегітимного російського президента Володимира Путіна Дмитро Пєсков, аудіозапис опублікувало "Радио Маяк" у Telegram.
Напередодні, 29 жовтня, Financial Times із посиланням на джерела написало, що Україна й Росія ведуть попередні переговори щодо припинення ударів по енергетичній інфраструктурі одне одного.
За останні тижні Москва й Київ уже скоротили частоту атак на енергетичну інфраструктуру одне одного в межах домовленості, якої досягли їхні спецслужби, зазначив у коментарі FT високопосадовець. І Київ, і Москва визнали, що припинення атак на енергосистему України й нафтопереробні потужності Росії відповідає їхнім взаємним інтересам, поінформувало видання. Однак Путін, на думку джерел ЗМІ, навряд чи погодиться на угоду, доки українських військ не витіснять із Курської області.
"Зараз дуже багато вкидань, які не мають жодного стосунку до реальності. Навіть найсолідніші видання не гребують тим, що ці вкидання роблять і такі публікації допускають", – прокоментував статтю FT Пєсков.
Контекст:
Російські окупанти з 2022 року атакують енергосистему України, через що Україна втратила понад 9 ГВт генерації. Через дефіцит потужностей в Україні в деякі періоди були віялові вимкнення електроенергії. Обсяг втрачених потужностей до початку опалювального сезону відновити не вдасться, і "легкої прогулянки" цієї зими теж не буде, заявляли в "Укренерго".
Зі свого боку Україна з початку 2024 року посилила атаки на нафтогазові об'єкти на території Росії: нафтопереробні заводи, нафтобази й газові термінали. Атаки зафіксували в багатьох регіонах. Відповідальність за частину інцидентів неофіційно й офіційно брали сили оборони України. В уряді України російські НПЗ назвали абсолютно законними цілями. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не має іншого вибору, окрім як завдавати ударів по НПЗ у відповідь на повітряні атаки РФ на українські об'єкти енергетики. За підрахунками "Русской службы ВВС", із січня до серпня сили оборони України не менше ніж 64 рази атакували нафтові об'єкти в Росії й на окупованих територіях України.