У МЗС Чехії заявили, що "інтерв'ю" Протасевича зроблено під примусом і є маніпулятивним
"Неймовірно, що у XXI столітті режим Лукашенка [який вважає себе президентом Білорусі] використав проти своїх противників методи найжорстокіших сталінських репресій 1930–1950-х років. Ми засуджуємо ці методи, які явно не притаманні цивілізованій Європі. Ми закликаємо до негайного звільнення Романа Протасевича й усіх інших політичних в'язнів у Білорусі, кількість яких значно зростає щотижня", – ідеться в заяві.
У МЗС зазначили, що примусове приземлення літака компанії Ryanair у Мінську, на борту якого перебував Протасевич, суперечить міжнародному праву.
"На засіданні Європейської ради Чехія відразу підтримала пропозицію про нові обмежувальні заходи щодо Білорусі і була однією з перших країн, які заборонили польоти "Белавиа" на своїй території. [...] На нашу думку, важливо, щоб санкції проти Білорусі не зачіпали простих білоруських громадян, а були спрямовані лише на Лукашенка та інших відповідальних осіб, які за допомогою жорстоких репресій допомагають утримувати його авторитарний режим при владі", – заявили у відомстві.
Міністр закордонних справ Чехії Якуб Кулганек розповів про намір зустрітися з білоруською опозиційною лідеркою Світланою Тихановською у середу, 9 червня.
Контекст:
Півторагодинне "інтерв'ю" Протасевича вийшло на провладному каналі ОНТ у четвер увечері. У ньому опозиційний журналіст, зокрема, сказав, що визнав провину у кримінальній справі про організацію масових заворушень, заявив, що не хоче більше "лізти в політику", а також прокоментував чутки про нібито участь у батальйоні "Азов". Водночас на його руках було видно сліди травм.
У команді лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської заявили, що Протасевич – "заручник у руках терористів". "Це не фільм, а запис результату тортур, і в такий спосіб режим свідчить проти себе", – сказала прессекретарка Тихановської Анна Красуліна. Радник Тихановської Франак Вячорка заявив, що Протасевич є "заручником режиму".
Батько Протасевича висловив упевненість, що його сина змусили говорити все, що було сказано в інтерв'ю ОНТ. Також він звернув увагу, що до Романа не допускають адвоката, але допустили телебачення.
У МЗС Великобританії заявили, що "інтерв'ю явно відбувалося під примусом".
23 травня літак авіакомпанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, екстрено приземлився нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.
Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича і його дівчину, громадянку РФ Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Їх визнали політв'язнями.
За даними білоруських ЗМІ, Протасевичу інкримінують три статті Кримінального кодексу Білорусі з максимальною санкцією до 15 років.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, в якому він говорить, що перебуває в СІЗО в Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". В Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів у Білорусі.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.
Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України з 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.
3 червня редактор Radio Free Europe/Radio Liberty Рікард Йозвяк повідомив, що, за його інформацією, Євросоюз наступного тижня введе санкції проти білоруських чиновників, причетних до примусового приземлення літака Ryanair у Мінську.