У МЗС РФ заявили, що говорять зі США про запуск "Північних потоків"

Глава міністерства закордонних справ країни-агресора Росії Сергій Лавров стверджує, що Москва й Вашингтон обговорюють тему "Північних потоків". Про це він сказав в інтерв'ю "Первому каналу" 25 березня.
"Зараз, звісно, є розбіжності. Але інтерес відновити нормальну енергозабезпеченість Європи, хіба це інтерес тільки США й Росії? Триває розмова про "Північні потоки". Напевно, буде цікаво, якщо американці використають свій вплив на Європу і змусять її не відмовлятися від російського газу. Але це вже якийсь сюрреалізм", – сказав очільник російського МЗС.
Він зазначив, що "Європа і бізнес зараз платять за енергоносії в кілька разів більше, ніж американський бізнес".
"Водночас люди на кшталт [міністра економіки Німеччини] Роберта Габека, [президентки Європейської комісії] Урсули фон дер Ляєн, [глави міністерства оборони Німеччини] Бориса Пісторіуса, вони всі кажуть, що нізащо не дозволять відновити "Північні потоки". Це або хворі люди, або самогубці", – вважає Лавров.
Контекст:
"Північні потоки" – газогони між РФ і Німеччиною, які пролягають дном Балтійського моря. "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік запустили у 2011–2012 роках, постачання ним здійснювали до кінця 2022 року. "Північний потік – 2" аналогічної потужності наприкінці 2021 року був готовий до експлуатації, але не почав працювати через санкційні обмеження, пов'язані з повномасштабним вторгненням РФ в Україну.
У вересні 2022 року на "Північних потоках" сталися вибухи, унаслідок яких було пошкоджено три із чотирьох ниток газогонів. Німецьке слідство вважає, що до підриву газогонів причетні українці, але в Україні ці підозри відкидають.
У листопаді 2024 року The Wall Street Journal повідомила, що американський інвестор Лінч, який багато років жив у РФ, хоче купити "Північний потік – 2", якщо його виставлять на аукціон у межах швейцарської процедури банкрутства. Журналісти з'ясували, що в лютому 2024 року Лінч попросив у мінфіну США про дозвіл на проведення переговорів про це з підсанкційними особами. Лінч переконував американських посадовців, що володіння газогоном дасть важіль у будь-яких мирних переговорах із Росією про закінчення війни, а також слугуватиме довгостроковим інтересам США, оскільки це "унікальна можливість контролювати постачання енергії до Європи до кінця ери викопного палива".
2 березня 2025 року Financial Times із посиланням на джерела повідомила, що ексглава компанії Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг, особисто знайомий із нелегітимним президентом РФ Володимиром Путіним, запропонував США перезапустити "Північний потік – 2" за їхньою участю. Нібито цей крок розглядають у межах зусиль щодо припинення війни в Україні й поглиблення економічних зв'язків між США і Росією.
2 березня Bild писало, що влада США останні кілька тижнів вела у Швейцарії таємні переговори, присвячені постачанню російського газу в Німеччину газогоном "Північний потік – 2".