У Нігері військові оголосили про держпереворот і скасували конституцію. У їхніх прибічників помітили російські прапори
У Нігері, де відсторонили від влади президента Мохамеда Базума, військові в ефірі національного телебачення оголосили про державний переворот. Про це 27 липня проінформувала телекомпанія ВВС.
Від імені військових виступив полковник Амаду Абдраман, за ним стояло ще дев'ятеро людей у військовій формі.
Він заявив, що сили оборони й безпеки нібито "вирішили покласти край режиму" у зв'язку з "погіршенням ситуації з безпекою й поганим економічним та соціальним управлінням".
Хунта оголосила про закриття сухопутних і повітряних кордонів, скасування дії конституції, припинення діяльності державних інститутів, а також повідомила про комендантську годину з 22.00 до 5.00.
Окрім того, Абдраман закликав не втручатися в те, що відбувається в Нігері, "усіх зовнішніх партнерів".
Хунта діє начебто від імені Національної ради з охорони батьківщини (CNSP).
27 липня у Twitter президента Нігеру з'явилася заява про те, що "важко досягнуті успіхи будуть збережені", і про це подбають "усі нігерці, які люблять демократію та свободу".
28 липня глава МЗС Франції Катрін Колонна повідомила AFP, що вранці з Базумом спілкувався президент Франції Еммануель Макрон, і президент Нігеру, за словами Макрона, "доступний" і "здоровий". Новина AFP доступна у закритій стрічці, її цитує ВВС.
За словами французького дипломата, Базум перебуває "в полоні у президентської охорони".
"Русская служба ВВС" звернула увагу, що прибічники путчистів на мітингу біля будівлі парламенту Нігеру тримали російські прапори. Також в учасників акції були плакати з написами: "Геть Францію!" (раніше країна була колонією Франції) та "Іноземні бази – геть".
Контекст:
У Нігері з моменту здобуття незалежності від Франції 1960 року сталося чотири державні перевороти. Останній – у лютому 2010 року, коли скинули президента Мамаду Танджу. Також були численні спроби путчів.
Базум перебуває при владі з квітня 2021 року. Як зазначила "BBC News Україна", це перший демократично обраний президент країни. Телерадіокомпанія назвала його "великим союзником України в Африці". На сьогодні лише чотири держави Африки приєдналися до Кримської платформи, метою якої є повернення Криму під контроль України, і Нігер був однією з них.
У серпні 2022 року з Базумом провів телефонну розмову президент України Володимир Зеленський. Це були перші в історії переговори лідерів України та Нігеру.
Переворот у Нігері засудили США та Європейський союз. МЗС України теж "рішуче засудило" події в Нігері. "Категорично відкидаємо будь-які спроби насильницької, нелегітимної зміни конституційного ладу", – ідеться в заяві українського міністерства.