У північній частині Європи фіксують GPS-перешкоди, дослідники схиляються до того, що до цього причетні засоби радіоелектронної боротьби РФ
Із середини грудня 2023 року літаки, які пролітають над Балтійським морем, фіксували збої навігаційного обладнання, це може бути пов'язано з Калінінградською областю країни-агресора Росії. Про це в серії твітів у соцмережі Х повідомив 3 січня OSINT-дослідник зі Швеції Маркус Йонссон.
"Здається, я виявив місцерозташування "балтійського глушника". У Калінінграді, Росія. Із 15 грудня літаки періодично потерпали від навігаційних помилок над південною частиною Балтійського моря. Під час побудови ймовірної максимальної дальності перешкод для кожної поганої позиції виділяється одна область: Калінінград", – написав він.
Дослідник показав графічне зображення перешкод у період із 17 грудня до 2 січня.
Йонссон послався на державну службу Швеції, яка назвала "найбільшими за всю історію" перешкоди для системи глобального позиціонування (GPS) у регіоні Балтії.
Йонсонн ретвітнув повідомлення іншого дослідника, припустивши, що є три ймовірні джерела перешкод – російські засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ).
Контекст:
15 грудня 2022 року, коли країна-агресор Росія вже вела повномасштабну війну проти України, американський журнал Wired написав, що моніторинг роботи GPS на території Росії свідчить, що кілька великих російських міст зіткнулися із широкомасштабними збоями сигналу.
7 червня 2023 року агентство Bloomberg повідомило з посиланням на відомства Естонії та Фінляндії, що в районі Балтійського моря виникли збої в роботі GPS, і це може бути пов'язане з діями Росії. За даними агентства із захисту прав споживачів Естонії, Росія, очевидно, глушить сигнали з Ленінградської області РФ. Цей російський регіон межує з Естонією. Естонське відомство наголосило, що наземні сигнали працюють, а "повітряний рух постраждав". У міністерстві оборони Естонії вважали, що РФ може глушити сигнали GPS для "забезпечення захисту важливих об'єктів на території своєї країни".