У Празі судять чеського добровольця, який захищав Україну. Його обвинувачують у крадіжках і незаконній службі у ЗСУ

Сіман служив у батальйоні "Карпатська Січ"
Фото: Батальйон Карпатська Січ ім. Олега Куцина / Facebook

У Празькому міському суді в Чехії слухають справу з обвинувачення 27-річного Філіпа Сімана в незаконній участі у війні Росії проти України на боці сил оборони, а також у привласненні коштовностей під час бойових дій в Україні. Про це 3 липня повідомило České Noviny.

За даними чеської прокуратури, Сіман, не діставши від президента Чехії офіційного дозволу на службу в іноземній армії, 2022 року служив у добровольчому батальйоні ЗСУ "Карпатська Січ".

У Київській області, де тоді точилися бої з російськими окупантами, його група займалася патрулюванням в Ірпені й Бучі, і там, згідно з матеріалами слідства, Сіман "неодноразово привласнював майно як загиблих солдатів, так і мирних жителів". Наприклад, золотий перстень та інші прикраси, готівку, а також електронний рідер і фірмові сонцезахисні окуляри.

Обвинувачення повідомило, що Сімана у квітні 2022 року затримали українські військові, після чого він повернувся в Чехію.

У суді Сіман пояснив, що вирушив воювати проти росіян, тому що його сім'я родом з України, а за дозвіл брати участь у війні він вважав заяву прем'єр-міністра Чехії Петра Фіали, який у березні 2022 року говорив про гарантії непокарання тих, хто вирушить на війну в Україну.

Колишній доброволець стверджує, що тоді солдати забирали речі українців на випадок, якщо росіяни окупують ті території. За його словами, рідер він забрав, вважаючи, що це планшет, і там може бути розвідувальна інформація.

Також Сіман спростовує обвинувачення у фактично мародерстві. Він стверджує, що, наприклад, срібні злитки він забрав, тому що "йому сказали, що він може їх залишити собі", і заперечує, що зберігав у себе якісь прикраси, гроші чи окуляри.

České Noviny пояснює, що Сімана суд може засудити до п'яти років ув'язнення за службу в іноземній армії, а за пограбування йому загрожує "винятковий вирок".

Контекст:

Про створення інтернаціонального легіону президент України Володимир Зеленський оголосив на четвертий день повномасштабного вторгнення РФ, 27 лютого 2022 року. Він закликав іноземних громадян "приєднатися до захисту безпеки в Європі і світі".

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив у березні, що в Україну їдуть добровольці з 52 країн, які приєднаються до інтернаціонального легіону для боротьби зі вторгненням Росії. Він зазначив, що українській владі надійшло приблизно 20 тис. заявок від них.

У червні спікер легіону повідомив, що до інтернаціонального легіону оборони України приєдналися добровольці з усіх континентів, але не назвав їх точної кількості. "У нас є представники 55 країн з усіх континентів, навіть таких далеких, як Бразилія, Південна Корея, Австралія", – сказав він.

Добровольці із Чехії були серед загиблих під час захисту України від російських окупантів.