У Придністров'ї оголосили призов чоловіків на "спеціальні збори" – ГУР Міноборони
Зазначають, що так зване міністерство оборони "ПМР" надсилає листи місцевій владі з інформацією про призов. Один із таких листів має у своєму розпорядженні українська розвідка.
У листі повідомляють про проведення призову громадян на "спеціальні збори". Окрім того, наголошують, що мета зборів – "забезпечення 100% укомплектованості особового складу миротворчого контингенту Придністровської молдовської республіки, а також забезпечення зайнятістю працездатного населення республіки".
За даними української розвідки, брати участь у "зборах", які триватимуть 90 днів, можуть чоловіки до 55 років, яким гарантують "грошове і речове забезпечення, проживання та харчування". Зокрема, їм обіцяють платити від 2800 місцевих рублів.
Незважаючи на формальну добровільність участі у зборах, є інформація, що призов матиме примусовий характер, зазначає ГУР.
У розвідці звернули увагу, що лист так званого міністерства оборони "ПМР" датовано 21 квітня.
"Тобто до початку останніх російських провокацій на території "ПМР". Це нагадує події в так званих "ЛНР/ДНР" напередодні повномасштабного російського вторгнення в Україну", – наголошує ГУР.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Придністров'я – це адміністративна одиниця у складі Молдови, що має права автономії. 1990 року на цій території "Придністровська молдовська республіка" ("ПМР") оголосила про суверенітет. У зв'язку із цим між Молдовою та самопроголошеною республікою тоді розпочався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії завершилися. У 1990-х у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил. Політично конфлікту досі не врегульовано.
Світова спільнота незалежності "ПМР" не визнала. Парламентська асамблея Ради Європи 2022 року офіційно визнала регіон окупованою РФ територією.
22 квітня 2022 року в.о. командувача військ Центрального військового округу РФ Рустам Міннекаєв заявив, що цілі Росії у другій фазі вторгнення в Україну – захоплення Донецької та Луганської областей, а також півдня для створення сухопутного коридору до окупованого Криму. Захоплення півдня України, сказав Міннекаєв, дасть росіянам змогу дістати вихід до Придністров'я.
Коментуючи заяву окупантів, голова ОПУ Андрій Єрмак наголосив, що Україна має власні сценарії захисту. "Хочу нагадати, що чимало планів Кремля вже були зруйновані роботою нашої армії та народу. Це війна за свободу, і ми переможемо", – вважає він.
25 квітня в Тирасполі із гранатомета обстріляли будівлю, у якій розташоване "міністерство державної безпеки" невизнаного Придністров'я. У ГУР Міністерства оборони України заявили, що це провокація ФСБ для нагнітання антиукраїнських настроїв.
26 квітня в регіоні прогриміло ще два вибухи. За даними "МВС" невизнаного Придністров'я, із ладу виведено дві найпотужніші антени: одну – на 1 МВт, другу – на 0,5 МВт. Обидві ретранслювали російське радіо. Ніхто зі співробітників центру та місцевих жителів не постраждав.
У зв'язку із ситуацією президентка Молдови Мая Санду скликала Вищу раду безпеки країни. Вона заявила, що до ескалації у Придністров'ї причетні сили, які виступають за війну.
За даними української розвідки, РФ готує ракетні удари по Придністров'ю із жертвами серед мирного населення, щоб звинуватити в цьому Україну.