У Румунії агровиробники закликали уряд ввести заборону на імпорт зерна з України за прикладом Польщі
Альянс за сільське господарство і кооперацію, який об'єднує основні організації агровиробників Румунії, закликав уряд країни в односторонньому порядку заборонити імпорт зерна з України після зняття ембарго Єврокомісією. Заяву альянсу 16 вересня цитує Digi 24.
У ній зазначено, що такий захід необхідний "для порятунку румунських фермерів і захисту продовольчої безпеки Румунії".
В альянсі вказали, що не розуміють, чому Румунія не вводить заборони на імпорт українського зерна, "якщо така країна, як Польща, яка рішуче й повністю підтримує Україну в боротьбі з російською агресією, ухвалила таке одностороннє рішення після закінчення крайнього строку 15 вересня".
Водночас в альянсі за сільське господарство і кооперацію наголосили, що їхнє прохання "аж ніяк не впливає на транзит української сільгосппродукції через Румунію в інших напрямках, як це відбувається нині і як це було від початку війни".
Контекст:
Із 2 травня до 5 червня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. 5 червня її продовжили до 15 вересня. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
19 липня міністри сільського господарства Польщі, Румунії, Болгарії, Угорщини та Словаччини зустрічалися у Варшаві для обговорення імпорту сільгосппродукції з України. Тоді вони вирішили, що ембарго на ввезення продукції з України необхідно продовжити до кінця року.
ЄК ухвалила рішення про скасування заборони на ввезення української агропродукції 15 вересня, коли спливав строк дії обмеження. Як зазначили в ЄК, Україна погодилася ввести будь-які законні заходи (включно із, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Із 16 вересня Україна має ввести в дію ефективні заходи щодо контролю за експортом чотирьох груп товарів (пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику) з метою запобігання будь-яким викривленням ринку в сусідніх державах-членах, додали в Єврокомісії.
15 вересня прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький зазначив, що Варшава продовжить заборону імпорту українського зерна, незважаючи на рішення ЄК. Також продовжили заборону ввезення зерна з України Угорщина й Словаччина (до кінця року).
Водночас 14 вересня парламент Болгарії скасував заборону на ввезення українського зерна. Болгарські фермери з 18 вересня мають намір організувати акції протесту проти зняття ембарго на ввезення української агропродукції, серед іншого, вони планують блокувати дороги по всій країні, зокрема на прикордонних переходах.