Зеленський на нараді з Кабміном та ОПУ обговорив тактику захисту інтересів України після скасування Єврокомісією ембарго на імпорт українського зерна
Президент України Володимир Зеленський увечері 15 вересня провів нараду з членами Кабміну та командою ОПУ щодо подальшої тактики захисту інтересів країни та принципів вільної торгівлі з ЄС після рішення Єврокомісії щодо скасування ембарго на імпорт українського зерна. Про це проінформував пресцентр ОПУ.
Наголошують, що нарада відбулася одразу після розмови Зеленського з главою ЄК Урсулою фон дер Ляєн.
"Учасники наради домовилися протягом найближчого часу напрацювати низку ефективних заходів, які унеможливлюватимуть виникнення подібних криз у майбутньому і захистять принципи вільної конкуренції в Європі", – ідеться в повідомленні.
Як зазначили в ОПУ, Україна перебуває у постійному контакті з європейськими партнерами і "відпрацьовує практичне рішення, яке дасть змогу оптимізувати аграрний експорт в інтересах усієї європейської співдружності і не завдасть збитків вітчизняній економіці".
"Президент України розраховує, що Європейська комісія утримуватиметься від запровадження будь-яких обмежень щодо українського експорту в майбутньому. Можливі односторонні обмеження з боку деяких країн – членів ЄС отримають відповідну реакцію України", – ідеться в повідомленні.
Зеленський у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook ОПУ, заявив про важливість підтримки України під час війни з боку сусідніх країн – членів ЄС.
"Європа виграє завжди, коли договори працюють, а обіцянки виконуються. Ну а якщо рішення сусідів будуть не сусідськими, Україна буде цивілізовано відповідати", – зазначив президент.
Єврокомісія ухвалила рішення про скасування заборони на ввезення української агропродукції 15 вересня, коли закінчувався строк дії обмеження.
Як зазначили в ЄК, Україна погодилася ввести будь-які законні заходи (включно із, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно.
До цього часу із 16 вересня Україна має ввести в дію ефективні заходи щодо контролю за експортом чотирьох груп товарів (пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику) з метою запобігання будь-яким спотворенням ринку в сусідніх державах-членах. Україна має подати план дій платформі не пізніше як до 18 вересня, додали в Єврокомісії.
Крім того, ЄК та Україна відстежуватимуть ситуацію через координаційну платформу, щоб мати можливість реагувати на будь-які непередбачувані ситуації.
"Єврокомісія буде утримуватися від запровадження будь-яких обмежень доти, доки ефективні заходи, вжиті Україною, діятимуть у повному обсязі", – запевнили в ЄК.
Контекст:
Із 2 травня до 5 червня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. 5 червня її продовжили до 15 вересня. Ембарго запровадили через те, що фермери із Польщі та інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
19 липня міністри сільського господарства Польщі, Румунії, Болгарії, Угорщини та Словаччини зустрічалися у Варшаві для обговорення імпорту сільгосппродукції з України. Тоді вони вирішили, що ембарго на ввезення продукції з України необхідно продовжити до кінця року.
Президент України Володимир Зеленський 22 серпня під час зустрічі з фон дер Ляєн наголосив на важливості повного відновлення експорту української агропродукції з 15 вересня. 6 вересня у зверненні до учасників саміту "Ініціативи трьох морів" він заявив, що "будь-які обмеження проти українського експорту зараз – це масштабування тих рунувань, яких завдають російські терористи". Зеленський звернувся до президентів Румунії, Словаччини, Польщі, Угорщини та Молдови, а також до віцепрем'єр-міністра Болгарії, закликавши їх "не робити Україну мішенню в економічному чи політичному плані".
Польща та Угорщина заявили, що наполягають на продовженні мораторію на ввезення українського зерна. 15 вересня прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький зазначив, що Варшава продовжить заборону імпорту українського зерна, незважаючи на рішення ЄК.
Водночас 14 вересня парламент Болгарії скасував заборону на ввезення українського зерна.