У США помер проповідник Гюлен, якого називали ворогом Ердогана
Увечері 20 жовтня у США у віці 83 років помер проповідник і глава турецької опозиційної організації FETO Фетхуллах Гюлен. Про це спочатку повідомив рух Herkul, потім смерть проповідника підтвердив міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан, назвавши Гюлена "лідером темної організації", пише Reuters.
Рух Herkul, який публікує проповіді Гюлена, повідомляє, що він помер у лікарні, де був протягом деякого часу.
За даними CNN Türk, Гюлен останнім часом хворів на ниркову недостатність, діабет і деменцію. Він помер природною смертю, розповів АР коронер округу Монро в Пенсильванії, де жив проповідник.
Reuters пише, що Гюлен був проповідником сунітського ісламу, виступав за міжрелігійний діалог і очолював майже 2 тис. освітніх установ у всьому світі. Прибічники називали його Ходжа-ефенді, що означає "шанований учитель". Мета його руху Hizmet – поширювати помірковане розуміння ісламу, яке просуває освіту західного зразка, вільний ринок і міжконфесійне спілкування.
Рух Hizmet Гюлена в Туреччині вважають терористичним. Самого проповідника у ЗМІ називали ворогом і заклятим противником президента Туреччини Реджепа Ердогана. Хоча раніше Гюлен і Ердоган були союзниками, 2013 року їхні стосунки загострилися, повідомляло Politico. Проповідник виїхав у США на лікування 1999 року і відтоді жив там.
У Туреччині в липні 2016 року сталася спроба військового перевороту, заколот придушили, згодом влада Туреччини стверджувала, що до організації перевороту причетний Гюлен, і висувала вимогу щодо його екстрадиції. Сам проповідник просив США не виконувати вимог Туреччини й називав прохання Анкари про екстрадицію політичною вендетою.
Туреччині проповідника так і не видали. Однак після невдалого перевороту рух Гюлена систематично ліквідовували в Туреччині, а його міжнародний вплив значно послабився, додає Reuters.