Штаб Тихановської просить білорусів домагатися від місцевої влади невизнання результатів виборів
Білоруси мають вимагати від місцевої влади розмістити заяви про невизнання результатів виборів на офіційних сайтах, а в разі незгоди – вимагати відставки місцевих голів адміністрацій і виконкомів, заявила довірена особа білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Ольга Ковалькова.
Довірена особа білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Ольга Ковалькова закликає громадян країни проводити мирні акції та вимагати від місцевих органів влади невизнання офіційних результатів президентських виборів. Відповідну заяву вона опублікувала у Facebook.
Ковалькова закликає білорусів створювати у своїх містах страйкові комітети на підприємствах, в установах і організаціях.
"Під час мирних акцій на центральних площах міст вимагайте від керівництва місцевої адміністрації, виконкомів заяви про невизнання офіційних результатів голосування з вимогою про відставку [президента Білорусі] Олександра Лукашенка", – зазначила вона.
За її словами, білоруси мають вимагати від місцевої влади розмістити такі заяви на офіційних сайтах, а в разі незгоди – вимагати відставки місцевих голів адміністрацій і виконкомів.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, троє учасників мітингів загинули, проте правозахисники стверджують, що відомо як мінімум про чотирьох жертв.
За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишалося 122 затриманих на акціях протесту.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.