"У жителів України Європа в серці та в умі". Глава Єврокомісії закликала лідерів ЄС надати Україні статус кандидата
Про це 22 червня під час виступу в Європарламенті заявила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Текст її промови опубліковано на сайті Єврокомісії.
"Україна ще до війни довела, що перебуває на правильному шляху. За останні кілька років Україна реформувалася більше, ніж за останні десятиліття. Завдяки Угоді про асоціацію від 2016 року Україна вже запровадила приблизно 70% правил, норм та стандартів ЄС, – сказала фон дер Ляєн. – І весь цей прогрес було досягнуто завдяки тому, що в українців Європа в серці та в умі".
Глава Єврокомісії закликала лідерів Євросоюзу до історичної відповідальності напередодні саміту Ради ЄС, на якому буде ухвалено рішення щодо надання Україні статусу кандидата.
"Історія на марші. І я говорю не лише про загарбницьку війну [президента РФ Володимира] Путіна. Я говорю про вітер змін, який знову віє над нашим континентом. Своїми заявками Україна, Молдова та Грузія кажуть нам, що хочуть змін. Вони хочуть більше демократії, більше свобод і реформ. Вони кажуть нам, що хочуть Європу. Ми відповідальні перед ними, але ми також відповідальні перед собою, щоб зробити правильний вибір", – зазначила фон дер Ляєн.
За її словами, "наскільки далеко зайдуть Україна, Молдова і Грузія і як швидко вони просунуться, залежатиме передусім від їхніх дій і прогресу".
"Але як ми реагуватимемо на їхню пристрасть і прогрес – це наш вибір і лише наш. Цей парламент уже сказав голосно та чітко. Тепер Європейська рада має ухвалити рішення та взяти історичну відповідальність", – підкреслила фон дер Ляєн.
Вона додала, що наступний розділ історії ЄС "сьогодні пишуть хоробрий народ України і всі ми, які мають супроводжувати його на європейському шляху".
"Знову ж таки, це момент для Європи. І ми маємо його зловити", – резюмувала глава Єврокомісії.
Засідання Європейської ради, на якому з урахуванням рекомендацій Єврокомісії ухвалюватимуть рішення про статус України , відбудеться 23–24 червня.
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Президент України Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Потім відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, де було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові. Водночас для початку подальших переговорів щодо вступу в ЄС Україні потрібно буде виконати низку умов. Зокрема, ідеться про судову реформу, кроки щодо боротьби з корупцією, відмиванням грошей та інші заходи.
За словами віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Україна може набути статусу кандидата у члени ЄС увечері 23 червня.
Вона зазначила, що на сьогодні є повний консенсус 27 лідерів країн ЄС щодо того, що Україна здобуде статус кандидата.
Україна має намір виконати рекомендації Європейської комісії щодо надання їй статусу кандидата у члени ЄС до кінця 2022 року, наголосила Стефанішина.