Україна, Швеція, Британія і Канада звернулися до ІКАО щодо збитого Іраном літака МАУ
Україна, Канада, Швеція і Сполучене Королівство ініціювали розгляд спору в Міжнародній організації цивільної авіації (ІКАО) проти Ісламської Республіки Іран за використання зброї проти цивільного повітряного українського судна у 2020 році. Про це йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ цих чотирьох країн, яку опублікувало Міністерство закордонних справ України 8 січня.
"Протягом чотирьох років Іран відмовляється взяти на себе повну міжнародно-правову відповідальність за збиття рейсу PS752, незважаючи на наші численні спроби вступити в переговори із цього питання", – ідеться у заяві.
Представники Україна, Канада, Швеції та Великобританії зазначили, що початок цього провадження сьогодні відображає зобов’язання перед родинами жертв, які заслуговують на відновлення справедливості. Також це свідчить про довіру заявників до Ради IКAO й міжнародної спільноти, йдеться в заяві.
Заявники підкреслили важливість того, щоб порушники норм міжнародного права відповіли за свої дії. Вони сподіваються відновити справедливість у межах Міжнародного суду ООН. На їхню думку, це допоможе запобігти подібним подіям у майбутньому.
Контекст:
Літак Boeing 737-800 рейсу PS752, який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану й Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.
Іран 20 лютого 2021 року оголосив про завершення розслідування катастрофи. Прокуратура Ірану обвинуватила у причетності до аварії 10 осіб, серед них є вищі військові командири Корпусу вартових ісламської революції. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав звіт Ірану упередженим і пообіцяв й надалі домагатися покарання Ірану за цей злочин.
У січні 2023 року тимчасовий повірений у справах України в Ірані Євген Кравченко повідомив, що Іран досі офіційно не озвучив імен обвинувачених.
16 квітня Іран засудив 10 військовослужбовців до ув'язнення за обвинуваченням у причетності до авіакатастрофи з літаком МАУ. Командира засудили до 13 років позбавлення волі, дев'ятеро інших засуджених дістали строки від одного до трьох років.