В ОБСЄ заявляють, що знайшли "креативні рішення", щоб обходити вето Росії
За даними видання, ідеться про способи оминати право вето, яке використовує РФ. Протягом останніх місяців країна-агресор перешкоджала затвердженню бюджету організації, а також інших рішень, користуючись тим, що їх мають ухвалювати одностайно.
"Члени ОБСЄ знайшли креативні шляхи, щоб уникнути необхідності працювати з російськими колегами. Зараз зрозуміло, що Росія не зацікавлена у дотриманні не лише правил процедури, а й фундаментальних принципів, за якими ми працюємо, і тому ми збираємося їх обійти", – заявив посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер.
Він зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну організації вдалося подолати "обструкціонізм Росії". Наприклад, програму підтримки України було створено, незважаючи на те, що росіяни блокували створення нових підрозділів організації. Український проєкт фінансують коштом добровільних внесків і Москва не може накласти на нього вето, додали в ОБСЄ.
Контекст:
У квітні 2022 року ОБСЄ заявила, що закриває спеціальну моніторингову місію в Україні. Організація ухвалила таке рішення після того, як РФ у березні заблокувала продовження мандата місії.
Із 1 липня припинив роботу й український офіс координатора проєктів ОБСЄ через те, що Росія не погодила продовження мандата ОБСЄ в Україні. Офіс провадив діяльність в Україні протягом 23 років.
2 серпня тодішній голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау оголосив про запуск нової програми ОБСЄ для України. Вона передбачає, зокрема, протидію незаконному переміщенню українців, сексуальному насильству з боку окупантів.
29 вересня стало відомо, що ОБСЄ й далі вестиме проєктну діяльність в Україні.
У листопаді делегація України заявляла про бойкотування роботи в Парламентській асамблеї ОБСЄ через небажання організації змінити правила та вигнати Росію.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і президент Володимир Зеленський закликають ОБСЄ виключити Росію з організації. Генеральна секретарка ОБСЄ Хельга Шмід вважає, що робити цього не варто, оскільки "одного разу нам знову знадобляться канали спілкування".