В ОДКБ оголосили про скерування місії для "оцінювання ситуації, що склалася" на вірмено-азербайджанському кордоні

Члени ОДКБ провели позачергову нараду
Фото: ОДКБ - Организация Договора о коллективной безопасности / Facebook
Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ) на позачерговому засіданні вирішила скерувати до Вірменії місію для оцінювання ситуації у конфлікті на кордоні з Азербайджаном. Про це 13 вересня повідомив речник ОДКБ Володимир Зайнетдінов, пише "Інтерфакс".

За його словами, місію очолить генсек організації Станіслав Зась.

Завдання місії – "оцінювання ситуації, яка склалася".

Зайнетдінов пояснив, що місія підготує "ґрунтовну доповідь" для глав держав ОДКБ, які мають намір зібратися на сесію ради колективної безпеки "восени у Єревані", обговорювати планують "ситуацію в регіоні та вироблення пропозицій щодо деескалації напруженості, яка виникла".

Прессекретар ОДКБ зазначив, що на позачерговій сесії організації виступив, зокрема, президент Росії Володимир Путін, він "повідомив про додаткові кроки, спрямовані на зниження напруженості".

Зайнетдінов підкреслив, що всі учасники засідання "висловили стурбованість наявним загостренням ситуації" і виступили за врегулювання "винятково за допомогою політико-дипломатичних засобів" на основі угоди лідерів Азербайджану, Вірменії і Росії від 9 листопада 2020 року.

У ніч на 13 вересня Вірменія і Азербайджан заявили про загострення бойових дій на кордоні. Сторони звинувачують одна одну у здійсненні обстрілів.

Після загострення Єреван звернувся до Росії, Ради Безпеки ООН та ОДКБ. Про це йдеться у заяві уряду Вірменії.

Пізніше в Азербайджані заявили, що "всі відповідні завдання й доручення виконані".

За даними Єревана, під час останнього конфлікту загинуло 49 вірменських військовослужбовців, у Баку повідомили про 50 убитих військових Азербайджану.

Контекст:

В ОДКБ входять Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. Відповідно до ст. 7 статуту ОДКБ, держави-члени вживають спільних заходів для формування системи колективної безпеки та захисту.

1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я та припинення вогню, але іноді між сторонами виникають збройні сутички.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі розпочався наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця.

10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії як посередника підписали заяву про припинення війни. Згідно з домовленостями, вздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі зосереджено 1960 російських миротворців. Азербайджан здобув право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський і Лачинський. Вірменія мала вивести звідти свої війська.

3 серпня 2022 року Азербайджан заявив про проведення в Нагірному Карабасі операції "Відплата" у відповідь на нібито збройні провокації. Азербайджанська армія 26 серпня увійшла до міста Лачин, яке з 1992 року перебувало під контролем невизнаного Нагірного Карабаху.