Вакцина проти коронавірусу від AstraZeneca безпечна й ефективна – регулятор ЄС
Переваги вакцини від AstraZeneca в боротьбі з коронавірусною інфекцією COVID-19 усе ще переважають ризики. Про це 18 березня заявив комітет з оцінювання ризиків фармаконагляду Європейського агентства з лікарських засобів.
Комітет завершив попередній розгляд повідомлень про тромби в людей, щеплених вакциною від AstraZeneca.
"Переваги вакцини в боротьбі з усе ще широко поширеною загрозою COVID-19 (яка сама собою призводить до проблем зі згортанням крові і може бути фатальною), як і раніше, переважують ризик побічних ефектів. Вакцина не пов'язана зі збільшенням загального ризику утворення тромбів (тромбоемболічних подій) у тих, кому її вводять, немає доказів наявності проблеми, пов'язаної з конкретними партіями вакцини або конкретними виробничими підприємствами", – ідеться в заяві.
Однак, як повідомили в комітеті, не можна повністю відкидати зв'язку вакцини з дуже рідкісними випадками утворення тромбів, пов'язаними з тромбоцитопенією – низьким рівнем тромбоцитів, зокрема поодинокими випадками утворення згустків крові в судинах, які відводять кров із мозку. У EMA підкреслюють, що їм надійшли повідомлення про 25 таких випадків на приблизно 20 млн вакцинованих, але поки точно не встановлено, що це пов'язано з вакциною.
На брифінгу 18 березня глава регулятора Емер Кук назвала вакцину "безпечною й ефективною".
"Дуже важливо, щоб за всіма випадками побічних ефектів ретельно стежили і про них повідомляли, щоб ми могли оцінити їх і за потреби оновити інформацію", – додала вона.
Схожу заяву 17 березня зробили у Всесвітній організації охорони здоров'я, а 18 березня – у британському Агентстві з регулювання лікарських засобів і медичних виробів.
Більше ніж 10 країн протягом останніх днів заявило про зупинення застосування вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca або окремих її партій. Зокрема, у Данії з'явилися повідомлення про випадки тромбозу в пацієнтів, яким ввели вакцину. Інші держави заявляли, що таких випадків не фіксували, проте зупиняють вакцинацію цим препаратом як запобіжний захід.
У Всесвітній організації охорони здоров'я та ЕМА повідомили, що зв'язку між вакцинацією препаратом від AstraZeneca і випадками тромбозу не підтверджено, а переваг вакцини все ще більше, ніж ризиків. Розробник заявив, що його дослідження не виявили доказів підвищеного ризику тромбозу серед вакцинованих.
4 січня Великобританія першою у світі почала масову вакцинацію препаратом від AstraZeneca. Постійний комітет із вакцинації Stiko при Інституті вірусології імені Роберта Коха в Німеччині 28 січня рекомендував використовувати вакцину від AstraZeneca громадянам віком від 18 до 64 років.
EMA 29 січня дозволило застосування вакцини проти COVID-19 виробництва AstraZeneca на території Європейського союзу. Цього самого дня постачання вакцини на території ЄС схвалила Єврокомісія.
В агентстві зазначили, що клінічні дослідження вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca засвідчили, що вона ефективна в запобіганні COVID-19 у людей віком від 18 років. Ефективність вакцини встановлено на рівні приблизно 60%.