Венедиктов: Посольство Росії в Чехії – це був величезний розвідувальний хаб усередині ЄС

Венедиктов припустив, що у випадку із Чехією і Росією "спрацювали образи"
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Росія використовувала своє посольство в Чехії для розвідки в Євросоюзі, заявив 15 травня в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" її головний редактор Олексій Венедиктов.

Мова про це зайшла під час обговорення дипломатичного скандалу між Москвою і Прагою, під час якого відбулося взаємне висилання співробітників зовнішньополітичних відомств.

"Посольство Чехії буде паралізовано. Набагато важливіше, що буде паралізовано посольство Росії в Чехії. А посольство Росії в Чехії – це був величезний розвідувальний хаб усередині ЄС. Він виконував ту саму роль, як приблизно посольство Росії у Вірменії. У Вірменії величезне посольство і Росії, і США, що не відповідає населенню на квадратний кілометр. І посольства утикано різними антенами, які сягають до Місяця і Марса, щоб було зрозуміло", – сказав Венедиктов.

За його словами, "у Чехії російське посольство величезне, фантастичне для такої країни".

"Ну добре, тепер будемо переносити у Словенію якусь... Там що цікаво, у Чехії. Що керівництво Чехії до цього конфлікту було цілком собі дружнім усередині уряду ЄС, було цілком собі прихильним, політичні сили, які очолюють Чехію, – до російсько-чеських відносин. На відміну від Польщі та від Греції, від Прибалтики, від чого хочете. І президент [Чехії Мілош] Земан добре відомий. І прем'єр-міністр [Чехії Андрей] Бабіш, який увесь час виступав за дружбу, фройндшафт. І я так думаю, що це ще спрацювали і образи, концепція зради. Були наші, стали не наші. Ударили у спину", – пояснив головний редактор "Эха Москвы".

Контекст:

Криза у відносинах Чехії та Росії виникла у квітні. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів у 2014 році на складах із боєприпасами в селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки у 2018 році у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.

17 квітня віцепрем'єр Чехії Ян Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки вони "були чітко ідентифіковані спецслужбами Чеської Республіки як офіцери російських спецслужб".

18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, включно із заступником посла, і вимагала від них покинути країну до кінця дня 19 квітня.

МЗС РФ вважає, що у висланні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними і недружніми".

У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства в Празі до нинішньої чисельності чеського диппредставництва в Москві. Чехія до кінця травня вишле 22 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії.

Латвія, Литва, Естонія і Словаччина вислали російських дипломатів на знак солідарності із Чехією. Крім того, у МЗС Словаччини, Латвії та Литви зазначили, що справа не тільки в підтримці Чехії, а й у поведінці співробітників посольств РФ у їхніх країнах, "несумісній із їхнім дипломатичним статусом".