Українці в Польщі отримують фальшиві повістки

У листах – погрози про юридичну відповідальність та екстрадицію ухилянтів
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)

Українські чоловіки в Польщі отримують фальшиві повістки. Про це 2 січня повідомило Варшавське управління у справах іноземців, застерігаючи адресатів і спростовуючи свою причетність до надсилання цих повідомлень. 

"У зв'язку з надходженням інформації про неправдивий лист, надісланий громадянину України, управління у справах іноземців пояснює, що воно не є автором призовів на військову службу", – ідеться в заяві. 

Також зазначають, що в листі невідомі від імені польського управління у справах іноземців звертаються із закликом до українців проходити військову службу, погрожуючи юридичною відповідальністю й екстрадицією в разі ухиляння. 

Управління оприлюднило фото такої повістки.

Фото: gov.pl

"Відповідно до чинного законодавства, зокрема закону про військову службу, й у зв'язку з мобілізацією, яка триває, повідомляємо, що 17–31 грудня 2024 року плануємо візит до вашого місця проживання, яке розташоване за адресою… Ціль візиту – доставити вас до мобілізаційного пункту", – написано в листі, датованому 12 грудня 2024 року, його переклад наводить "Радіо Свобода"

Контекст:

ЗМІ розповіли наприкінці листопада минулого року, що з початку повномасштабної агресії РФ до Європи виїхало 650 тис. українських чоловіків призовного віку. Водночас не повідомляли, скільки серед них батьків трьох і більше дітей, або осіб, які мають інвалідність І-ІІ груп, або людей, котрі мають інші законні підстави для виїзду в умовах воєнного стану. Також невідомо, яку частку із цієї кількості становлять чоловіки призовного віку, котрі виїжджали з окупованих територій через країну-агресора РФ.

Видання ZN.UA 23 квітня 2024 року з посиланням на лист за підписом першого заступника міністра закордонних справ Андрія Сибіги повідомило, що МЗС наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово зупинити всі консульські дії для громадян України призовного віку.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтвердив паузу в наданні консульських послуг військовозобов'язаним чоловікам і заявив, що "перебування за кордоном не звільняє від обов'язків перед Батьківщиною".

У МЗС розповіли, що чоловікам призовного віку надаватимуть консульські послуги в українських дипломатичних установах із 18 травня – з урахуванням нових вимог, які випливають із положень закону про мобілізацію, котрий набув чинності того дня. Документ передбачає, що після оновлення даних військового обліку в ТЦК громадянин України чоловічої статі віком від 18 до 60 років із дійсними військово-обліковими документами матиме доступ до консульських послуг, згідно із законодавством, у повному обсязі.

23 квітня Кабмін України заборонив пересилати паспорти чоловікам призовного віку за кордон. 

24 квітня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш повідомив, що влада Польщі в разі потреби готова допомогти Україні повернути додому українських чоловіків призовного віку для війни проти країни-агресора РФ.