Віцепрем'єр Чехії хотів обміняти "мовчання" уряду про вибухи на складах на російську вакцину проти коронавірусу – ЗМІ
Віцепрем'єр і міністр внутрішніх справ Чехії Ян Гамачек хотів під час візиту до Москви запропонувати Росії угоду, за якої уряд Чехії не розголошував би даних про причетність ГРУ до вибухів на складах під Врбетіце і відклав розслідування справи. Про це пише чеське видання Seznam Správy з посиланням на учасників зустрічі з Гамачеком.
20 квітня Гамачек мав відвідати Москву з робочим візитом, про що сам писав у Twitter. Під час зустрічі він планував обговорити закупівлю у РФ вакцини проти коронавірусу "Супутник V". Однак за кілька днів до запланованого візиту поїздка зірвалася, а влада Чехії оголосила про вислання російських дипломатів.
Сам Гамачек після цього заявив, що його візит був лише прикриттям, щоб приховати підготовку до вислання співробітників посольства Росії в Чехії. Він повідомив, що заздалегідь знав, що до Росії не полетить.
Однак видання Seznam Správy пише, що візит чеського політика все-таки дійсно планували. За даними ЗМІ, наступного дня після оголошення про поїздку Гамачек зібрав нараду, на якій розкрив справжню мету майбутнього візиту.
На цій зустрічі були посол Чехії в Росії Вітеслав Півонька, директор Управління зовнішніх відносин та інформації Марек Шімандл, директор військової розвідки Ян Берун і глава поліції Ян Свейдар. Трохи пізніше до них приєднався і головний прокурор Павло Земан. Усі учасники зустрічі підтвердили, що вона відбулася, але про її деталі не розголошували.
На зустрічі Гамачек повідомив, що хоче запропонувати російській владі угоду: у Чехії розгляд справи про вибухи у Врбетіце, у яких підозрюють співробітників ГРУ Росії, буде непомітно відкладено, а росіяни в обмін доправлять мільйон доз вакцини проти коронавірусу "Супутник V" Чехії. Ще однією умовою угоди була організація зустрічі президента Росії Володимира Путіна з американським президентом Джо Байденом у Празі.
Берун, Свейдар і Шімандл виступили проти і попросили Гамачека скасувати поїздку. Пропозицію чеського віцепрем'єра, за даними журналістів, підтримав лише посол Чехії, однак і він змінив свою думку за наполяганням глав поліції та спецслужб.
Сам Гамачек повідомлення про таку операцію з Росією називає нісенітницею і заперечує її існування.
Контекст:
Криза у відносинах Чехії та Росії розгорілася у квітні. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів 2014 року на складах із боєприпасами в селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруйниками російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його доньки 2018 року у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.
17 квітня Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російським дипломатам потрібно покинути територію країни, оскільки їх "чітко ідентифікували спецслужби Чеської Республіки як офіцерів російських спецслужб".
18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, зокрема заступника посла, і вимагала від них покинути країну до кінця дня 19 квітня.
МЗС РФ вважає, що у висланні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними й недружніми".
21 квітня Гамачек заявив про готовність вислати всіх російських дипломатів і будувати відносини з Москвою "від самого початку". Глава МЗС Чехії Якуб Кулганек вимагав, щоб Росія до 12.00 22 квітня повернула в посольство в Москві всіх висланих чеських дипломатів, інакше Чехія зрівняє кількість співробітників російського посольства з чисельністю чеських дипломатів у РФ.
Москва запропонувала Празі "залишити ультиматуми для спілкування всередині НАТО".
У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства в Празі до поточної чисельності чеського диппредставництва в Москві. Чехія до кінця травня вишле 22 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ вимагало скоротити склад посольства Чехії.