Верховний суд Білорусі ліквідував місцеву асоціацію журналістів

У мін'юсті визнали порушенням те, що асоціація не змогла надати документи, які були у неї вилучено або перебували у запечатаному офісі
Фото: БАЖ Беларуская асацияция журналістаў / Telegram
Білоруську асоціацію журналістів (БАЖ) 27 серпня ліквідував Верховний суд країни за позовом міністерства юстиції. Про це повідомили на сайті асоціації.

Офіційна причина ліквідації – асоціація не виправила порушення, які нібито виявило міністерство під час перевірки у червні. Керівництво організації з таким рішенням не згодне.

Як порушення закону мін'юст Білорусі розцінив те, що йому не надали запитані документи і юридичні адреси регіональних відділень.

Однак в асоціації стверджують, що під час перевірки у червні БАЖ надала до мін'юсту великий перелік документів – за винятком матеріалів, конфіскованих ще 16 лютого, під час першого обшуку, проведеного силовиками в офісі.

"14 липня в офісі БАЖ без присутності представників організації силовики провели черговий обшук, після якого офіс було опечатано і доступ до нього заблоковано. Копії протоколів обшуку нам не вручалися. Перелік вилученого майна нам не відомий. Також цього дня було заблоковано операції на банківському рахунку організації", – підкреслили у БАЖ.

15 липня, наступного дня після обшуків і блокування офісу, асоціація одержала від міністерства юстиції копію наказу про винесення письмового попередження. Підставою для попередження мін'юст назвав те, що регіональні відділення БАЖ у Гомелі і Молодечно нібито здійснюють діяльність без юридичних адрес, хоча це не так, кажуть у БАЖ.

21 липня мін'юст повідомив, що вже подав позов до Верховного суду Білорусі про ліквідацію Білоруської асоціації журналістів.

Білоруська асоціація журналістів діє з осені 1995 року. До неї входить понад 1300 членів, що працюють у періодичних виданнях, на радіо і телебаченні, у видавничих компаніях.

З 1997 року БАЖ є членом Міжнародної федерації журналістів (IFJ), відстежує порушення свободи слова і прав ЗМІ. Організація має мережу власних кореспондентів по всій Білорусі, які збирають інформацію про стан медіа у своєму регіоні.

Контекст:

З минулого року в Білорусі триває політична криза, пов'язана з виборами президента. За офіційними даними, перемогу на них здобув Олександр Лукашенко, що перебуває при владі з 1994 року, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзит-поли свідчили про впевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі почалися масові акції протесту незгодних з їхніми результатами (на піку у мітингах брали участь по кілька сотень тисяч осіб).

За даними правозахисного центру "Весна", з серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Станом на 28 серпня в Білорусі визнано політичними в'язнями 649 осіб.

У 2021 році масові вуличні протести в Білорусі припинилися, проте цього літа ситуація у Білорусі загострилася. На початку липня КДБ країни оголосив операцію із зачистки від "радикалів". Після цього обшуки відбулися у багатьох правозахисних організаціях (серед них центр "Весна"), які допомагали постраждалим від переслідування влади за участь у мітингах. Силовики масово проводили обшуки і затримували журналістів опозиційних видань – "Наша Ніва", заблокованого ще в травні TUT.BY, TAM.BY, "Белсат", "Радые Свабода", Tribuna, "Наша гiсторыя" та інших.