Верховний суд Британії: Шотландія не має права проводити референдум щодо незалежності без згоди Лондона
Голова суду лорд Роберт Джон Рід заявив, що Шотландський акт 1998 року, на підставі якого у 1999-му було відновлено роботу парламенту Шотландії з обмеженими повноваженнями, передбачає, що конституційні питання, включно із союзом між Шотландією та Англією, – виключно в компетенції парламенту.
Суд також відкинув аргумент шотландського уряду про те, що референдум, запланований на жовтень 2023 року, буде "консультативним" і не матиме юридичної сили.
Перша міністерка Шотландії Нікола Стерджен заявила, що розчарована рішенням Верховного суду, проте поважає його. Вона додала, що якщо влада Англії й Шотландії не домовиться про проведення плебісциту, Единбург знайде "інший демократичний, законний засіб для висловлення волі шотландського народу".
Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак привітав "чітке та остаточне рішення" Верховного суду.
Контекст:
Перший референдум про незалежність Шотландії відбувся у 2014 році на тлі виходу Великобританії з Євросоюзу (Единбург був проти Brexit і заявляв про намір повернутися до ЄС як самостійна держава). Плебісцит провели за згодою влади Сполученого Королівства. Тоді 55% учасників голосування висловилися за те, щоб залишитися у складі Великобританії, 45% – за вихід із королівства.
У червні 2022 року Нікола Стерджен анонсувала другий референдум про незалежність на 19 жовтня 2023 року, проте офіційний Лондон відмовився санкціонувати його проведення.