"Ви вже показали свою немислиму крутизну". Шендерович закликав Лукашенка звільнити Колесникову
Російський письменник Віктор Шендерович закликав Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, звільнити опозиціонерку Марію Колесникову, що перебуває під вартою у справі про заподіяння шкоди національній безпеці.
Його звернення опублікував 7 лютого сайт радіостанції "Эхо Москвы".
"Криміналка ця абсолютно не лізе на Марію: шви розходяться, і білі нитки лізуть в очі. Самі посудіть: якщо вона заподіяла шкоду державі, чому ж її намагалися сплавити геть, а не заарештували одразу? І навіщо вона рвала свій паспорт, якщо хотіла бігти? У Білорусі не всі люди шизофреніки... Її треба відпустити на свободу, Олександре Григоровичу. Їй-богу, саме час. Ви вже показали свою немислиму крутизну в поводженні з беззбройним народом, і ви безпосередньо спілкуєтеся з богами, і вони повідомляють вам правильні результати голосування; ви геній регіонального масштабу, і після смерті Чавеса на Землі майже не залишилося відморожених на вашу глибину, – це вже зрозуміли всі, і якщо ви відпустите Марію Колесникову, ніхто не дорікне вам у недостатній жорстокості або схильності до лібералізму", – написав Шендерович.
Він вважає, що якщо Колесникова вийде на волю, для Лукашенка стане "трохи менше" ганьби.
"Можливо, навіть який-небудь необережний західний політик вирішить після цього, що з вами можна розмовляти. Подумайте, га? Удати, що Марії Колесникової немає у природі, вам усе одно не вдасться, а будь-який обвинувальний вирок зайвий раз приверне увагу світу до вашої одухотвореної фізіономії, що випромінює накопичене добро, – і до країни, яку Ви продовжуєте прилюдно любити, не особливо цікавлячись її відчуттями", – зазначив письменник.
Він підкреслив, що китайці, до яких прислухається Лукашенко, кажуть, що "дорога в тисячу лі починається з першого кроку".
"Зробіть перший крок. Звільніть Марію Колесникову", – закликав Шендерович.
Колесникова – білоруська флейтистка, політичну кар'єру почала 2020 року, коли очолила штаб банкіра Віктора Бабарика (він збирався балотуватися у президенти, але його заарештували незадовго до виборів і не допустили до них). Після арешту Бабарика Колесникова разом із Веронікою Цепкало, дружиною ще жодного не допущеного до виборів політика Валерія Цепкала, увійшла у штаб опозиційної кандидатки Світлани Тихановської.
7 вересня в Мінську невідомі затримали і відвезли Колесникову. Білоруські прикордонники 8 вересня розповіли, що вона проходила прикордонний контроль на українському кордоні, але потім повернулася на білоруську територію.
Соратники Колесникової Антон Родненков та Іван Кравцов, які змогли дістатися до Києва, стверджували, що вона порвала паспорт, щоб уникнути видворення з Білорусі.
9 вересня стало відомо, що Колесникову заарештували. 16 вересня Слідчий комітет Білорусі висунув обвинувачення Колесниковій. Затриманій опозиціонерці інкримінують ч. 3 ст. 361 Кримінального кодексу Республіки Білорусь (заклики до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці Білорусі, вчинені з використанням ЗМІ та мережі інтернет).
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня увів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС запровадив санкції проти Лукашенка і ще 14 білоруських посадовців. 17 грудня ЄС увів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи стосувалися 29 осіб і семи організацій.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.