ВООЗ збирає нову команду для розслідування походження COVID-19 – The Wall Street Journal

Перша місія ВООЗ не змогла встановити точне джерело коронавірусу
Фото: ЕРА
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) збирає нову команду вчених і фахівців, щоб розслідувати походження коронавірусу. Про це написала газета The Wall Street Journal 26 вересня, посилаючись на посадовців ВООЗ і західних дипломатів.

До нової групи увійде приблизно 20 вчених і експертів із лабораторної безпеки та біозахисту, генетиків і експертів із хвороб тварин. Вони шукатимуть джерело походження COVID-19 у Китаї та інших країнах. Фахівці вивчать можливість появи коронавірусу з лабораторії, розповіли співрозмовники газети.

У ВООЗ побоюються, що на розслідування залишається мало часу, оскільки антитіла в перших інфікованих коронавірусом поступово знижуються до "невизначеного рівня".

Представники ВООЗ заявили, що добір експертів у нову групу мав закінчитися до кінця минулого тижня.

Уряд Китаю поки не повідомив, чи дозволить працювати новій команді ВООЗ у країні. Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що Пекін уважно стежитиме за добором нової команди ВООЗ і вже запропонував кілька своїх кандидатур.

У серпні цього року влада Китаю відкинула заклик ВООЗ до відновлення розслідування походження вірусу SARS-CoV-2.

Контекст:

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.

Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з Уханським ринком тварин і морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями. Учені вважали, що в ланцюжку передавання вірусу SARS-CoV-2, який спричиняє захворювання на COVID-19, були кажани, змії та панголіни (в Китаї їхнє м'ясо вважають делікатесом).

Китай звинувачували в приховуванні масштабів епідемії на самому її початку. У доповіді розвідки США, зміст якої став відомий агентству Bloomberg, ішлося про те, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи як кількість випадків зараження, так і кількість смертельних випадків. Попередній віцепрезидент США Майк Пенс говорив, що весь світ міг опинитися у кращому становищі, якби влада Китаю була "відвертішою".

14 січня цього року в Ухань прибула місія вчених ВООЗ із 13 осіб, які розслідували причини пандемії. До групи увійшли представники таких країн, як США, Австралія, Китай, Данія, Німеччина, Японія, Кенія, Нідерланди, Катар, Російська Федерація, Великобританія і В'єтнам.

У підсумку місія ВООЗ не змогла встановити точне джерело коронавірусу. У звіті ВООЗ, опублікованому в березні, найвірогіднішою версією назвали передання вірусу від кажанів або панголінів, але, найімовірніше, не безпосередньо, а через ще якусь тварину. Найменш вірогідною – що вірус поширився внаслідок лабораторного витоку.

Видання The Sunday Times 30 травня повідомило, що британська розвідка переглянула версію походження коронавірусу SARS-CoV-2 і тепер допускає, що його могли вивести в лабораторії Ухань.

Гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус 15 липня сказав, що передчасно відкидати потенційний зв'язок між пандемією COVID-19 і витоком вірусу з лабораторії в китайському місті Ухань.