"За радянською традицією". Українська розвідка повідомила, що "Північний потік – 2" хочуть добудувати до Дня Росії

Будівництво газогону розпочали 2018 року
Фото: ЕРА

РФ поновила роботи з добудови газогону "Північний потік – 2" в Балтійському морі "ударними темпами", повідомляє Служба зовнішньої розвідки України.

Будівництво газогону "Північний потік – 2" відбувається прискореними темпами, щоб здати його до Дня Росії. Про це 19 лютого повідомляє Служба зовнішньої розвідки України.

"Росія поновила інтенсивні роботи з добудови трубопроводу "ударними темпами". На глибинах 65–70 м труба  укладається вдвічі швидше, ніж на значно менших глибинах. Такий темп обумовлений політичним рішенням – якнайшвидше завершити будівництво, за радянською традицією приурочивши його до свята Дня Росії – 12 червня", – ідеться в повідомленні.

Окрім того, зазначають, що будівництвом цього газогону Росія руйнує екосистему Балтійського моря і загрожує енергетичній безпеці країн Європи.

"Росія, зокрема, нехтує технологічними процедурами та екологічними обмеженнями під час добудови гілки "Б" трубопроводу. Ідеться про дотримання суднами забезпечення затвердженого маршруту під час переходу з порту Мукран (Німеччина) до місця проведення робіт у виключній морській економічній зоні Данії. Упродовж останніх місяців судна "Фінвал", "Умка", криголами "Владислав Стрижов" і "Юрій Топчев" неодноразово проходили в німецьких територіальних водах через зону зимівлі птахів, рух суден якою заборонено", – підкреслили у відомстві.

"Північний потік – 2" – газогін, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Повідомляли, що вартість проєкту – €9,9 млрд, його фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie і австрійська OMV.

Влада США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Будівництво газогону розпочали 2018 року. У грудні 2019 року будівництво заморозили, оскільки США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. На той момент було добудовано 93% газогону, повідомляв Nord Stream 2 AG.

За рік, 11 грудня 2020 року, будівництво поновили. До завершення будівництва двох ниток газогону загалом залишилося 160 км "із невеликим", говорив президент РФ Володимир Путін 17 грудня. У лютому 2021 року в "Газпромі" заявляли, що мають намір ввести "Північний потік – 2" в експлуатацію цього року.

19 січня 2021 року міністерство фінансів США ввело нові санкції проти компаній, залучених до будівництва газогону "Північний потік – 2". Зокрема, санкції стосувалися російського судна "Фортуна" і його власника – компанії KVT-RUS, а також компанії "Рустанкер", нафтового танкера "Максим Горький" і танкера Sierra для перевезення сирої нафти. МЗС України привітало це рішення, а російський "Газпром" уперше припустив можливість зупинення реалізації або цілковитого скасування проєкту.

Проте 24 січня стало відомо, що російське судно-трубоукладач "Фортуна" поновило будівництво "Північного потоку – 2" у водах Данії. 2020 року трубоукладальник уклав 2,6 км труб у водах Німеччини, недобудованими залишилося приблизно 120 км у водах Данії та приблизно 28 км – у водах Німеччини.

Газета Handelsblatt написала 1 лютого, що президент США Джо Байден може зняти санкції проти "Північного потоку – 2", якщо матиме гарантії, що Росія не використовуватиме газогону проти України та інших країн Східної Європи. У Держдепі спростували цю інформацію, заявивши, що заважатимуть будівництву "Північного потоку – 2".

Американська сенаторка-демократка Джейн Шахін і сенатор-республіканець Джеймс Ріш надіслали лист адміністрації Байдена на підтримку цілковитої реалізації законодавства, пов'язаного з газотранспортним проєктом "Північний потік – 2", "метою якого є покласти край проєкту".

The Wall Street Journal повідомила 16 лютого, що адміністрація Байдена розпочала перемовини з Берліном щодо санкцій стосовно компаній, залучених до процесу будівництва.