"Забувають трагічні уроки історії". МЗС Білорусі оголосило про запровадження у відповідь санкційного списку стосовно Євросоюзу
Коментуючи рішення Євросоюзу запровадити санкції стосовно білоруських посадовців, у МЗС Білорусі заявили, що ЄС опинився "в пастці ілюзорної картинки подій" у їхній країні.
Білорусь запроваджує проти Європейського союзу санкції у відповідь, заявило 2 жовтня у Facebook міністерство закордонних справ країни.
"У зв'язку з ухваленими ЄС візовими санкціями стосовно низки білоруських посадових осіб білоруською стороною від сьогодні вводять у дію санкційний список у відповідь. Згідно зі сформованою цивілізованою дипломатичною практикою, ми його не публікуватимемо. Єдиний список нев'їзних осіб діє також у рамках інтеграційних об'єднань, у які входить Білорусь", – ідеться в повідомленні.
Дипломати вважають, що своїм рішенням ЄС "віддалив від себе свого сусіда – Білорусь, – із яким тривала робота "над вигідним для людей і безпеки в загальному регіоні зміцненням відносин".
"Євросоюзу забракло чверті століття, щоб ввести в дію Угоду про партнерство та співробітництво з Білоруссю, зате кількох тижнів виявилося достатньо для запровадження санкцій. Напевно, упоралися б і швидше, якби не святий для європейців сезон відпусток. На перевірку все просто: ЄС знову нічого не хоче запропонувати своєму партнерові, окрім санкцій. Тобто така "нагорода" чекає на кожного, хто щиро працює над поліпшенням двосторонніх відносин, але не стоїть у черзі, благаючи про клубну картку?" – зазначили у МЗС.
У відомстві вважають, що "політика ЄС опинилася в пастці сконструйованої ілюзорної картинки подій у Білорусі, де нібито триває перманентна "боротьба добра зі злом", у якій усі засоби підходять, а роль "зла" незмінно виконує легітимна влада".
"Санкції ввели як каральний захід, по суті, за те, що Білорусь не погодилася на виконання набору ультимативних вимог, задовольняти які не стала б жодна суверенна держава, яка поважає себе. Передусім серед членів ЄС", – заявили в Мінську.
У МЗС Білорусі вважають, що "подальше розкручування ЄС "санкцій маховика" може призвести до ще серйозніших наслідків, наприклад, виходу Білорусі зі спільних програм і проєктів, перегляду рівня й модальності дипломатичної присутності аж до рішення про доцільність збереження дипломатичних відносин".
"Відомий парадокс Гегеля свідчить, що історія вчить людину того, що людина нічому не вчиться в історії. Віддаляючи від себе Білорусь, наші партнери з ЄС, на жаль, забувають трагічні уроки історії, яка їм цього не пробачить", – підкреслили білоруські дипломати.
2 жовтня у зв'язку з подіями в Білорусі Євросоюз запровадив санкції стосовно 40 білорусів. Президента Олександра Лукашенка серед них немає.
Міністри закордонних справ країн Євросоюзу 28 серпня домовилися ввести санкції проти білоруських високопосадовців через фальсифікацію результатів виборів президента і насильство проти мітингувальників. Планували, що рішення щодо введення санкцій офіційно ухвалять 21 вересня.
21 вересня міністри закордонних справ країн Європейського союзу домовилися не вважати Лукашенка законно обраним президентом Білорусі, але санкцій не погодили.
На зустрічі 1 жовтня Кіпр зняв вето, зазначає "Європейська правда".
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про впевнену перемогу опозиційної кандидатки Світлани Тихановської. Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів було затримано понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня в Палаці незалежності в Мінську провели таємну церемонію інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонію не транслювати по телебаченню. У Євросоюзі заявили, що не вважають Лукашенка законним президентом Білорусі.