"Захоплення і піратство". У Ryanair вважають, що в Мінську з їхнього літака могли зійти агенти КДБ

Ryanair припинить польоти над Білоруссю, розповів виконавчий директор авіакомпанії
Фото: ЕРА

Вимушене приземлення в Мінську літака компанії Ryanair, що летів рейсом Афіни – Вільнюс, – це "захоплення і піратство, спонсоровані державою", заявив виконавчий директор авіакомпанії Ryanair Майкл О'Лірі в інтерв'ю ірландській радіостанції Newstalk 24 травня.

Він підкреслив, що це перший такий випадок із європейською авіакомпанією. О'Лірі зауважив, що не може розповісти багато подробиць про інцидент, оскільки ним займається влада Євросоюзу і НАТО, але повідомив, що пасажирів тримали під озброєною охороною, їх речі обшукали.

"Схоже, що метою влади було прибрати журналіста [Романа Протасевича] і його супутницю... Ми вважаємо, що в аеропорту з рейсу зійшло також кілька агентів КДБ", – додав він.

Ryanair, за його словами, над Білоруссю до цього інциденту літала нечасто, а тепер буде "дуже незначне корегування", щоб рейси літали над Польщею.

Контекст:

23 травня екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування зробив літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса. В аеропорту Мінська провели перевірку, вибухових пристроїв не виявили. Слідком Білорусі повідомив про порушення кримінальної справи у зв'язку з неправдивим замінуванням.

Під час повторного контролю пасажирів затримали одного із засновників Telegram-каналу NЕХТА Протасевича. Блогер, як розповіли пасажири, запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. А коли його почали обшукувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська повідомляла, що Протасевичу може загрожувати найвища міра покарання, ЗМІ пишуть про три кримінальні статті, максимальне покарання за якими – 15 років позбавлення волі.

Крім Протасевича, у Вільнюс не повернулася його дівчина Софія Сапега і, за даними ЗМІ, ще четверо людей.

Telegram-канал "Пул Первого", що інформує про діяльність Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, повідомив, що за дорученням Лукашенка в небо підняли винищувач і він мав супроводжувати пасажирський літак "до кордону з Литвою". "Розвертати і приймати" борт, який уже був біля кордону, дав команду Лукашенко нібито на прохання екіпажу, уточнює "Пул Первого".

Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс повідомляв у Twitter, що загалом на борту перебував 171 пасажир із 18 країн.

Пояснити приземлення рейсу в Мінську, випустити всіх пасажирів або провести розслідування інциденту вимагали в низці країн, зокрема в Литві, Польщі, Австрії та Німеччині.

Літак стояв у аеропорту Мінська понад шість годин.

NЕХТА – найвідоміший білоруський опозиційний ресурс, який здобув масову популярність на тлі протестів проти підсумків президентських виборів 2020 року, його заснував журналіст Степан Путило. Офіс каналу розташований у Польщі. У NЕХТА є два основні канали в Telegram: на NЕХТА Live підписано 1,2 млн осіб, на NЕХТА – 588 тис. Також є сатиричний канал LUXTA, на який підписано 138 тис. осіб. 

Telegram-канали NЕХТА і NЕХТА Live визнали екстремістськими в Білорусі. Білоруська влада вимагала від Польщі видати Протасевича і Путила "з урахуванням особливої суспільної небезпеки їхньої злочинної діяльності".