Зеленський заявив, що після саміту НАТО Росія може зірвати "зернову ініціативу"

"Зернова угода" закінчується 18 липня
Фото: EPA
На засіданні Україна – НАТО у межах саміту Альянсу у Вільнюсі (Литва) порушували питання "зернової угоди". Про це 12 липня заявив президент України Володимир Зеленський під час пресконференції, яку транслював Офіс президента країни у Facebook.

Він зазначив, що це питання порушив президент Туреччини Реджеп Ердоган.

"Ердоган [говорив], що Туреччина підтримує ініціативу, але є ризики. І тут потрібно, щоб генеральний секретар ООН пан [Антоніу] Гутерріш також працював над цим питанням. Тому що вони мали відповідні домовленості з російською стороною", сказав Зеленський.

Він додав, що українська сторона не порушувала умов договору й нічого не блокує.

"Ми не домовлялися з [країною-агресором] Росією, ми домовилися з ООН і з Туреччиною. ООН і Туреччина домовлялися з Росією. І цей коридор потрібен, і він працює", – сказав Зеленський.

Він вважає, що після того, як на саміті НАТО були "акцентування про гарантії" для України, країна-агресор РФ може зривати "ті чи інші важливі гуманітарні проєкти".

"Росія завжди так реагує. Не дотримується слова. І постійно хоче блокувати ті чи інші гуманітарні коридори для того, щоб створити нову кризу", – сказав Зеленський.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном, вийшло із порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" беруть участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки Чорноморській зерновій ініціативі знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.

"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна й проводити їхню інспекцію.

Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і була проти "розширення або нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісне обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.

У підсумку в травні договір продовжили до 18 липня, зараз тривають переговори щодо його пролонгації. Продовження угоди підтримують усі сторони, окрім Росії.

Станом на 11 липня у водах Туреччини було заблоковано 29 суден для завантаження зерна з України.