Зеленського запросили на саміт НАТО, який відбудеться у Литві
"Сильна незалежна Україна життєво важлива для стабільності євроатлантичного регіону, і ми з нетерпінням чекаємо на зустріч із президентом Зеленським на нашому саміті у Вільнюсі в липні", – сказав Столтенберг.
4 квітня вперше із 2017 року у Брюсселі (Бельгія) відбувся саміт Україна – НАТО. Україну на засіданні представляв глава МЗС Дмитро Кулеба.
За підсумками засідання генсек НАТО заявив, що глави МЗС країн Альянсу погодили розроблення програми багаторічної підтримки України.
"Це демонструє нашу довгострокову відданість Україні. І наближає Україну до євроатлантичної сім'ї. Союзники чітко дали зрозуміти, що ми, як і раніше, віддані політиці відчинених дверей НАТО", – заявив він.
Зі свого боку Кулеба зазначив, що Україна однозначно прагнутиме повноцінного членства в НАТО. Він додав, що тепер союзники "мають це між собою обговорити і вийти, нарешті, на чіткий результат, який буде досягнутий на саміті у Вільнюсі" 11–12 липня.
"Якщо коротко, то мій меседж був такий, що Вільнюс 2023 року – це нагода виправити помилки Бухареста 2008 року", – наголосив Кулеба.
Контекст:
Засідання комісії Україна – НАТО провели вперше відтоді, як Угорщина стала послідовно блокувати зближення Києва та Північноатлантичного альянсу. Столтенберг заявляв у березні про намір провести засідання комісії, незважаючи на заперечення Будапешта.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксований у Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога у війні з Росією.