"Жінка – не власність". Уряд "Талібану" видав указ про права жінок в Афганістані

В указі нічого не сказано про право жінок на освіту та можливості для них працювати
Фото: EPA

Уряд бойовиків руху "Талібан" в Афганістані 3 грудня видав указ про права жінок.

Відповідно до нього:

  • для шлюбу потрібна згода жінки. Ніхто не може примусом або під тиском вийти заміж;
  • жінка – це не власність, а шляхетна та вільна людина. Ніхто не може віддати її будь-кому в обмін на перемир'я або припинення ворожнечі;
  • після смерті чоловіка ніхто не може одружитися із вдовою силою. Вона має право вийти заміж і сама обирати своє майбутнє;
  • у вдови є спадкове право та фіксована частка у власності чоловіка, ніхто не може позбавити вдову цього права;
  • чоловіки, які перебувають у кількох шлюбах (більше ніж одна дружина), зобов'язані надавати права всім дружинам відповідно до законів шаріату й підтримувати справедливість між ними.

Суди мають враховувати правила під час ухвалення рішень, а міністерства у справах релігій та інформації мають просувати ці права, а також заохочувати написання статей про права жінок, ідеться в указі.

Водночас у документі нічого не написано про право жінок на освіту та можливості для них працювати.

Контекст:

"Талібан" був при владі в Афганістані з 1996-го до 2001 року, угруповання насаджує закони шаріату у своїй суворій інтерпретації. Дівчата віком від 10 років і жінки не мали права навчатися, працювати та виходити на вулицю без супроводу чоловіка чи родича чоловічої статі, зазначає "ВВС News Україна". Жінки мали носити паранджу. Тих із них, кого звинуватили у зраді, забивали камінням до смерті.

Цьогоріч, коли "Талібан" знову захопив владу у країні, представники угруповання обіцяли, що не відновлюватимуть жорстких порядків, які обмежують права жінок. Водночас жінкам уже заборонили займатися спортом, очолювати міністерства та зніматися в теледрамах. Також їм не дозволено навчатися разом із чоловіками.

Таліби ліквідували міністерство у справах жінок Афганістану і створили замість нього орган, який виконуватиме функції ісламської "поліції моралі".

18 вересня телерадіокорпорація ВВС повідомила, що рух "Талібан" виключив дівчаток із процесу навчання в середніх школах Афганістану.

29 жовтня правозахисна організація Human Rights Watch заявила, що таліби вводять у провінціях Афганістану суворіші правила, ніж ті, про які раніше оголошували лідери угруповання.