Жителі західних регіонів Білорусі масово отримують повістки – ЗМІ
Військовозобов'язаним чоловікам із західних регіонів Білорусі масово почали вручати повістки на позапланові військові збори, що викликало значний ажіотаж серед громадян країни. Про це 19 лютого повідомило "Суспільне".
Журналісти-розслідувачі проаналізували низку повідомлень білорусів, зокрема в соцмережі Threads. Користувачі скаржаться на поспіх і те, що на збори забирають навіть багатодітних батьків. За даними редакції, попередні збори не викликали такого резонансу.
Журналісти перевірили профілі дописувачів і підтвердили їхню реальність. Білоруси розповідають, що чоловіків забирають швидко, часто навіть не даючи часу на підготовку, а зв'язок із ними після відбуття зникає. Більшість історій, на які звернуло увагу "Суспільне", – з Гродно. Місто Слонім і село Баранки згадують як місця збору резервістів. Повістку також отримав житель Логойська.
Житель Гродна Олександр Біндей, який проходив строкову службу у прикордонних військах і в грудні 2022 року здобув медаль від Олександра Лукашенка, котрий вважає себе президентом Білорусі, опублікував фото своєї повістки.
"Майже кожному знайомому прийшла повістка… Ідемо служити знову за 5,5 року", – цитує ЗМІ.
Інший житель цього міста, автоінструктор Кирило Алісієвіч зазначив, що, хоча такі збори зазвичай відбуваються спокійно і заздалегідь, цьогоріч, коли одночасно забрали понад 4–5 тис. людей, їх не можна вважати звичайними.
Журналісти видання "Зеркало" стверджують, що телефонували в кілька військкоматів під виглядом дружини призовника. Там підтвердили, що видають повістки з вимогою явки того самого дня, посилаючись на перевірку мобілізаційної готовності, а не на планові збори. Причиною поспіху назвали розпорядження міноборони, а строків, передбачених законом для планових зборів, можуть не дотримуватися. Чоловіків із маленькими дітьми не звільняють, винятки лише для дітей з інвалідністю, сільськогосподарських працівників або тих, хто доглядає за близькими з інвалідністю. Загальний строк зборів не може перевищувати 12 місяців, спеціальні збори тривають до двох місяців. Кількості призваних не розкривають, мотивуючи "військовою таємницею".
Лукашенко наказав провести масштабну перевірку збройних сил країни 16 січня 2026 року. За повідомленням його пресслужби, перевірка буде комплексною й матиме кілька етапів.
Начальник департаменту міжнародного військового співробітництва Білорусі Валерій Ревенко, якого в Telegram цитує міноборони, заявив, що їхні "заходи оперативної й бойової підготовки" зумовлені передусім нібито "діями й риторикою країн Заходу", котрі він назвав "агресивними". Він звинуватив країни Заходу в підготовці до війни, а Білорусь нібито здійснює підготовку своїх військ до "відбиття агресії".
"Ми не збільшуємо чисельності збройних сил. Натомість оснащуємо їх високотехнологічною зброєю, яка дасть змогу забезпечувати заходи стратегічного стримування", – заявив Ревенко.
Джерело з команди білоруської опозиції заявило "Суспільному", що нинішні збори резервістів не є чимось незвичайним і самі собою не становлять загрози ні для України, ні для країн Європейського союзу. За його словами, Лукашенко не має достатнього бойового потенціалу для нападу, а білоруські військові навряд чи підтримають участь у війні.
Водночас співрозмовник вважає тривожнішим формування десантної бригади й будівництво нового полігону й військового містечка в Гомельській області поблизу кордону з Україною.
За даними білоруської служби "Радіо Свобода", об'єкт зводять за 40 км від кордону з Україною на території колишнього піонерського табору "Чайка" між Гомелем і Речицею. Замовником є управління капітального будівництва ЗС Білорусі, роботи стартували 2023 року.
Експерти припускають, що там можуть розмістити гарнізон для прикриття кордону або підрозділи сил спецоперацій. Водночас не відкидають, що його можуть передати військам країни-агресора РФ – як частину інтеграції в межах так званої Союзної держави. Таку базу, на думку експертів, потенційно можуть використовувати як тиловий або передовий пункт у разі нового наступу Росії з півночі – зокрема для забезпечення чи ротації військ поблизу напрямку на Чернігів.
Контекст:
На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Білорусь фактично надала свою територію росіянам як військову базу, зокрема для завдавання по Україні ракетних і авіаударів.
Лукашенко визнавав, що його країна бере участь у війні Росії проти України, але нібито "нікого не вбиває й нікуди не скеровує своїх військових". У РНБО України заявляли, що нелегітимний російський президент Володимир Путін схиляє Лукашенка до прямої участі у воєнних діях.
У листопаді 2025 року Лукашенко пригрозив президенту України Володимирові Зеленському втратою Одеси й Миколаєва. Він вважає, що негативну роль у продовженні війни нібито відіграє Європейський союз.
30 грудня міністерство оборони країни-агресора РФ заявило, що російський ракетний комплекс "Орєшнік" поставили на бойове чергування в Білорусі. За словами Лукашенка, Росія нібито може розмістити на території країни до 10 "Орєшніків".