ЗМІ виявили секретні військові бази в Білорусі. На одній із них можуть розмістити "Орєшнік"
"Схеми" (проєкт "Радіо Свобода") спільно з білоруськими та естонськими журналістами виявили нові військові бази в Білорусі, на одній із яких можуть розмістити російські балістичні ракети середньої дальності "Орєшнік".
ЗМІ створили карту військових об'єктів Білорусі. До неї увійшли як цілком нові, так і модернізовані старі військові бази й полігони.
Зокрема, журналісти звернули увагу на базу поблизу села Павлівка, що на південь від Мінська. Її почали зводити в червні 2024 року. Офіційно білоруська влада про це будівництво не говорить.
Воєнні експерти припускають, що тут можуть розмістити російський комплекс "Орєшнік".
Раніше на цьому місці була радянська військова база "Військовий табір №25 "Павлівка", де дислокувався Слуцький 306-й ракетний полк стратегічного призначення. На його озброєнні були радянські балістичні ракети середньої дальності Р-12, а також мобільні ракетні комплекси "Піонер" і "Тополь". Після розпаду СРСР цю базу було повністю зруйновано.
Аналізуючи супутникові фото, журналісти особливо звернули увагу на дві військові частини в центрі Білорусі поблизу Осиповичів, збудовані за останні три роки. Одна з них – це 465-та ракетна бригада.
Від початку 2023 року там стартували масштабні будівельні роботи, які, схоже, добігають кінця. Упродовж двох років на її території розмістили кілька ракетних комплексів "Іскандер-М".
Наприкінці літа 2024-го між базою 465-ї ракетної бригади й сусідньою військовою частиною – 1405-ю артилерійською базою боєприпасів – почали прокладати окрему залізничну колію.
Останню базу боєприпасів ЗМІ називають одним з імовірних місць зберігання російської ядерної зброї.
Контекст:
26 грудня минулого року Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, говорив, що Білорусь може розмістити на своїй території 10 російських ракетних комплексів "Орєшнік". 26 січня 2025 року він обіцяв, що це станеться "із дня на день".
Але в серпні нелегітимний російський президент Володимир Путін визнав, що "Орєшніка" в Білорусі досі немає.
Точних даних, скільки в РФ таких ракет, немає, але українські військові повідомляли, що це "дуже лімітована кількість" і про серійне виробництво поки не йдеться. Путін стверджує, що Москва має "запас таких систем, готових до застосування".
Про те, що Білорусь отримала перші тактичні ядерні боєголовки від РФ, у серпні 2023 року повідомляла воєнна розвідка України. У серпні 2025 року в білоруській Раді безпеки заявили, що Білорусь хоче оснастити свої ракети ядерними боєголовками.