Чи зможе Росія зіграти на ЧС 2022 з футболу? Відповіді на головні запитання щодо покарання РФ за допінг
3 лютого Всесвітнє антидопінгове агентство опублікувало пресреліз, у якому дало відповіді на найпопулярніші запитання, пов'язані з покаранням Росії за недотримання антидопінгових правил. Видання "ГОРДОН" зібрало найважливішу інформацію про допінгову справу РФ.
Що сталося?
Восени 2015 року незалежна комісія Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) на чолі з Річардом Маклареном підготувала доповідь про підтримку вживання допінгу в російському спорті на державному рівні. Зокрема, ішлося про підміну допінг-проб чемпіонів та призерів Олімпіади 2014 у Сочі.
Згодом через це Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) позбавили статусу, а роботу Московської антидопінгової лабораторії зупинили.
У грудні 2017 року Міжнародний олімпійський комітет відсторонив від участі в зимовій Олімпіаді 2018 у Пхьончхані олімпійський і параолімпійський комітети РФ. Право брати участь в Іграх дістали тільки "чисті" спортсмени й тільки під нейтральним прапором.
РУСАДА заперечувало звинувачення в держпідтримці допінгу й відмовлялося визнавати висновки комісії Макларена, проте у 2018 році російська сторона пішла на поступки і надала ВАДА доступ до допінг-проб, опечатаних у московській лабораторії. У зв'язку з цим у вересні 2018 року виконавчий комітет ВАДА проголосував за відновлення повноважень РУСАДА. 13 березня 2019-го дискваліфікацію РУСАДА скасували за умови, що міжнародні експерти дістануть доступ до системи управління лабораторною інформацією московської лабораторії.
У квітні експерти ВАДА отримали 2262 допінг-проби російських спортсменів. У вересні ЗМІ повідомили, що дані перед надсиланням антидопінговому агентству було підроблено, щоб приховати системне вживання допінгу. У листопаді цю інформацію підтвердили й у ВАДА.
Комітет ВАДА щодо відповідності встановив, що з бази видалили "сотні, імовірно, негативних аналітичних висновків" (тобто інформацію, що свідчить про вживання допінгу тим чи іншим спортсменом). Деякі з цих висновків було видалено вже після того, як ВАДА назвало передання бази, якої не чіпали, умовою для відновлення повноважень РУСАДА.
За рекомендацією комітету 9 грудня минулого року виконком Всесвітнього антидопінгового агентства на чотири роки усунув Росію від міжнародних змагань, зокрема від Олімпіади 2020 року в Токіо. Російське антидопінгове агентство того ж дня позбавили статусу відповідності Всесвітньому антидопінговому кодексу за маніпуляцію даними про допінг-проби, роботу московської лабораторії знову зупинили.
27 грудня РУСАДА повідомило ВАДА про свою незгоду з усуненням Росії від міжнародних змагань.
Хто ухвалить остаточне рішення про покарання Росії?
Оскільки РУСАДА повідомило ВАДА про свою незгоду із санкціями, ВАДА передало справу в Спортивний арбітражний суд (CAS). Саме CAS ухвалюватиме остаточне рішення про винуватість Росії в порушенні антидопінгових правил. Суд може змінити або підтримати запропоновані ВАДА санкції щодо Росії та умови відновлення статусу РУСАДА.
4 лютого ВАДА запропонувало CAS розглядати справу публічно, "щоб усі розуміли процес і почули аргументи". Коли саме відбуватиметься слухання, поки невідомо.
Скільки випадків порушення антидопінгових правил уже виявило ВАДА?
Московська антидопінгова лабораторія надала ВАДА як дані про допінг-проби спортсменів, так і фізичні зразки їхніх допінг-проб.
На підставі цих даних ВАДА підозрює 298 російських спортсменів у порушенні антидопінгових правил. У 145 випадках дані про допінг-проби було змінено або видалено перед переданням міжнародним експертам, в інших 153 випадках у дані змін не вносили. Саме їх зараз аналізує ВАДА – і вже виявило 40 імовірних випадків використання допінгу.
Також Всесвітнє антидопінгове агентство заново перевіряє фізичні зразки (заборонені речовини експерти знайшли у 14 з 94 зразків).
Потім ВАДА розгляне інші дані Московської антидопінгової лабораторії та проведе повторний аналіз решти зразків. Потім ВАДА підготує пакет документів по кожному підозрюваному і передасть міжнародним спортивним федераціям. Якщо міжнародні федерації залишать дані ВАДА без реакції, агентство може звернутися в CAS.
Також Всесвітнє антидопінгове агентство хоче заборонити всім 145 спортсменам, чиї дані було змінено або видалено, брати участь у спортивних змаганнях навіть під нейтральним прапором.
На які змагання можуть не пустити росіян?
У пресрелізі ВАДА кажуть, що це:
- юнацькі Олімпійські ігри (літні й зимові);
- Олімпійські ігри (літні й зимові);
- Параолімпійські ігри (літні й зимові);
- змагання, організовані Олімпійською радою Азії та Європейськими олімпійськими комітетами різних видів спорту;
- чемпіонати світу.
Які ймовірні санкції можуть застосувати до Росії?
Протягом чотирьох років із дати ухвалення остаточного рішення:
- представники уряду РФ не можуть брати участі й бути на змаганнях;
- Росія не може подавати заявку на проведення або проводити міжнародні змагання. Також РФ не зможе подати заявку на проведення ОІ 2032 року, незалежно від того, чи прийматимуть заявки в період дії санкцій;
- якщо право на проведення змагання вже було надано Росії, то уповноважений орган має відкликати це право і провести турнір в іншій країні, якщо це можливо;
- заборонено піднімати російський прапор на змаганнях;
- жоден із членів правління олімпійського комітету РФ не може бути присутнім на міжнародних змаганнях;
- російські спортсмени можуть брати участь у турнірах тільки в нейтральному статусі й лише в тому разі, якщо повністю довели невинуватість;
- РУСАДА має сплатити витрати ВАДА на розслідування – приблизно $2 млн, а також заплатити штраф.
Чи набуло чинності покарання РФ за недотримання антидопінгових правил?
Ні. Покарання набуде чинності, коли остаточне рішення винесе CAS.
Чи має право Росія брати участь на чемпіонаті світу з футболу 2022 року в Катарі?
У списку санкцій від ВАДА вказано, що на чемпіонатах світу не можна піднімати російський прапор, але в нейтральному статусі можуть виступати спортсмени, які довели, що не вживали допінгу.
Отже, російські футболісти можуть виступити на чемпіонаті світу 2022 року, але не з назвою "Росія" і не під російським прапором.
Водночас у ВАДА зауважують, що будь-яка міжнародна спортивна організація, зокрема ФІФА, може заборонити брати участь у своїх змаганнях усім російським спортсменам навіть у нейтральному статусі, якщо на те є підстави.
Також наголошено, що збірна Росії може повноцінно виступати на чемпіонаті Європи з футболу, а також у відборі на чемпіонат світу з футболу.
Чому ВАДА не пропонує заборонити всім російським спортсменам брати участь у змаганнях?
ВАДА вважає своєю метою не тільки покарання нечесних спортсменів, але й захист невинуватих. В агентстві вважають, що покарання не має бути занадто суворим.
"Підроблення даних, узятих із Московської антидопінгової лабораторії, – це серйозний злочин, але наскільки відомо ВАДА, до нього не були причетні спортсмени", – ідеться в заяві.
На думку ВАДА, мета покарання – показати, що дії відповідальних за спортивну галузь посадовців у РФ призвели до того, що Росія втратила шанс бути представленою на головних світових спортивних подіях. Водночас спортсменів, які доведуть свою невинуватість, не має бути дискваліфіковано.
Що буде з РУСАДА протягом чотирирічного покарання РФ?
ВАДА дійшло висновку, що робота РУСАДА є ефективною в боротьбі з допінгом у російському спорті. Виконком агентства рекомендує не нав'язувати якогось спеціального нагляду за антидопінговою діяльністю РУСАДА протягом наступних чотирьох років.
Однак однією з умов відновлення статусу РУСАДА є його незалежність. У ВАДА хочуть бути впевненими, що в роботу РУСАДА ніхто не втручається.