Гордон на телеканалі "Россия 1": Росія Майдан програла. Крим і Донбас доведеться повернути
22 листопада програму "60 минут" на телеканалі "Россия 1" було присвячено п'ятій річниці Революції гідності в Україні. У ній за допомогою відеозв'язку взяв участь журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон. Він сказав, що здивований тим, скільки часу російські державні телеканали присвячують Україні. Телеведучі Ольга Скабєєва та Євген Попов запитували в Гордона про розчарування і головні підсумки революції. Журналіст назвав президента РФ Володимира Путіна головним вигодонабувачем Майдану. На його думку, саме завдяки революційним подіями в Україні Росії вдалося анексувати Крим та окупувати частину Донбасу, але, впевнений Гордон, ці території повернуть під контроль України. Видання "ГОРДОН" наводить повний текст виступу журналіста.
Я як постійний глядач російських федеральних каналів маю сказати, що кожного дня у вас тема України. І я радий за вас! У вас, у Росії, проблем немає. Усі проблеми, мабуть, тільки в Україні. Але це ліричний вступ.
Що стосується підсумків Майдану. Знаєте, головний вигодонабувач Майдану, на мою думку, – [президент РФ] Володимир Путін. Тому що саме внаслідок Майдану йому вдалося віджати в України Крим і суттєво підняти свій рейтинг. На історичній дистанції, звісно, росіяни програли. Тому що і Крим доведеться повернути, і Донбас. Це піррова перемога – Росії нічого не дасть, Росія Майдан програла.
Щодо України. Я за те, щоб Україна ввійшла і в НАТО, і Європейський союз. Я виходив на Майдан саме за те, щоб Україна була в Європі. Прикро, що ні НАТО, ні ЄС сьогодні Україну не чекають. Але не чекають вони її саме з тієї причини, що Російська Федерація як держава-агресор віджала частину території України, Крим і частину Донбасу, тому ні про який НАТО сьогодні мови бути не може. Хоча в далекій перспективі, думаю, це все-таки відбудеться.
Далі ведучий Євген Попов запитав у Гордона, у чому його головне розчарування після Майдану. "Зрозуміло, що це складно говорити на російському телебаченні, на українському ви дуже різко висловилися. Але хоча б так, дипломатично..." – звернувся Попов до Гордона.
Я ніколи не соромлюся говорити те, що думаю. Я взагалі вільна людина і, слава Богу, в Україні повна свобода слова. Я кажу те, що думаю, причому це не подобається дуже багатьом [в Україні]. І в Росії не подобається ще більшій кількості людей.
У чому головне розчарування після Майдану? Перше. Територіально України стало менше. Російська Федерація вкрала в нас частину території. Наші колишні російські брати її забрали. Друге. Убито понад 10 тисяч осіб. Матері, дружини, діти не дорахувалися найрідніших і найближчих людей. Третє. Економіка суттєво погіршилася. Але це країна у стані війни, величезна кількість грошей іде на озброєння. Четверте. Унаслідок наших внутрішніх процесів, які не завжди гарні, унаслідок гібридної війни, яку Російська Федерація веде проти України, унаслідок того, що на багатьох керівних посадах в Україні – агенти КДБ СРСР і ФСБ Росії, ми сьогодні зазнаємо складнощів як держава. Я думаю, що до президентських виборів нас ще буде трясти, тому що їх результат сьогодні непередбачуваний і розчарування людей настільки велике, що серед головних претендентів на президентську посаду – лідер "Кварталу 95" [актор і шоумен] Володимир Зеленський. Ми побачимо цікаве змагання кандидатів у президенти, і, я думаю, деякі у нього ще втрутяться у грудні-січні й істотно змінять картину.
Ведучий Попов уточнив: "Ви, звісно, Америку має на увазі?".
Ні, я маю на увазі конкретних кандидатів. Я вас розчарую трошки. Я б хотів, щоб США втручалися, але вони не втручаються чи не так втручаються, може, як мені хотілося б. Америку більше цікавлять Сирія, Іран, Ірак і низка інших країн. Україна – не в полі зору Білого дому. Я хочу розвіяти російську тезу, що американці тут рулять. Це не так. І під час розмов із Куртом Волкером, повноважним представником Держдепартаменту США щодо питання російсько-українського врегулювання, я в цьому ще раз переконався. Волкер сказав, що США не грають не просто вирішальної, а взагалі суттєвої ролі у врегулюванні конфлікту. На жаль. І не підуть американські хлопці з Оклахоми та Огайо воювати за Україну проти РФ. Як не підуть, сказав Курт Волкер, воювати проти Італії, Іспанії та інших країн.
Після цього ведуча Ольга Скабєєва запитала в Гордона, як українцям можна "продавати ці байки про російську агресію", зважаючи на "відсутню тотально підтримку майданної влади й особисто [президента України] Петра Порошенка". "По-людськи спробуйте відповісти на це запитання", – сказала ведуча.
По-людськи вам скажу. Існують правила життя навіть у лісі. Й існують правила дорожнього руху. У відносинах між країнами теж існують правила. [Наприклад], Гельсінські угоди (було підписано в 1975 році 35 державами, вони гарантували непорушність кордонів держав-підписантів. – "ГОРДОН"). Крим – це Україна, Олю! І Донбас – це Україна! Ваша країна прийшла на мою територію, на територію моєї країни, і забрала її. Це не агресія, ви вважаєте? Це що: просто прийшли і вкрали, чи як? Це справжня агресія, і ваші військові перебувають по всій території Донбасу.
У відповідь Скабєєва сказала, що "Крим – це Росія", і заявила, що "побоюватися треба того, що приблизно схоже може статися і з Донбасом". Відреагувати на цю заяву Гордону можливості не надали – після слів Скабєєвої відеоз′єднання перервали.