iGov: Які документи в Україні можна замовити через інтернет G

Підключено вже 257 послуг, ще приблизно 300 перебувають у процесі розроблення чи скоро будуть доступними
Фото: Портал igov / Facebook

4 червня заснований волонтерами портал державних послуг iGov повідомив, що тепер довідку про доходи можна отримати в електронному вигляді дистанційно. "ГОРДОН" з'ясував, які ще державні послуги в Україні можна замовити в інтернеті, як це працює, скільки людей скористалося системою і чи залишилися вони задоволеними.

Інтернет-портал iGov.org.ua група волонтерів заснувала у 2015 році, проект розпочав роботу у Дніпропетровській області. Він поступово розширює географію та перелік державних послуг, які можна отримати в електронному вигляді.

Новини про підключені послуги портал повідомляє зазвичай у своєму Facebook. Пише про чергові етапи розвитку проекту і Дмитро Дубілет – колишній директор з інформаційних технологій "ПриватБанку", співзасновник компанії ІСТ Competence Center і менеджер проектів у iGov. У 2015 році він заявив, що проект розробляють українські активісти на безкоштовній основі.

Тоді ініціативу підтримали в Адміністрації Президента, і на спільній прес-конференції портал презентував разом із Дубілетом заступник глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків. Шляхи президентської адміністрації і команди головного акціонера "Привату" Ігоря Коломойського розійшлися пізніше, коли в грудні 2016 року держава націоналізувала "ПриватБанк". Дубілет пішов із банку, що став державним, укотре підкресливши, що iGov ніяк із "ПриватБанком" не пов'язаний.

Серед IT-волонтерів проекту – Яніка Мерило, яка в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" заявила, що електронний уряд – пріоритет її роботи в Україні: "Так, завжди брали хабарі, завжди ганяли в п'ять місць по одну довідку. Але це не означає, що так має тривати. Важлива публічна демонстрація вад системи – це перший крок на шляху до успішних реформ". Колишній радник глави Мінекономрозвитку покинула роботу в міністерстві, оскільки, за її словами, не могла там займатися впровадженням електронних послуг.

Проект, яким займаються Дубілет і Мерило, а також низка інших, менш публічних, волонтерів, продовжує працювати й оголошувати про запуск нових державних послуг, доступних в електронному вигляді.

Як оформити закордонний паспорт через iGov?

Замовляти на iGov документи може як звичайний громадянин, так і представник бізнесу. Щоб отримати послугу, потрібно авторизуватись. Зробити це можна трьома способами:

  • за допомогою електронно-цифрового підпису;
  • через свій обліковий запис в одному з банків (підключено "ПриватБанк", "А-Банк", "Банк Південний", "Конкорд" та "Ощадбанк");
  • використовуючи дані ID-картки (якщо у вас новий, пластиковий паспорт).

Так ви підтвердите свою особу для системи і зможете користуватися порталом не тільки як довідником, але і як терміналом для замовлення потрібних довідок, свідоцтв та форм. Як довідник iGov теж матиме користь: замість пошуку інформації про необхідні довідки на сайтах різних міністерств, її можна отримати в одному місці.

Кожна з послуг працює поки що тільки в певних областях України. Щоб дізнатися, чи можна замовити потрібний документ або записатися на прийом через iGov, потрібно обрати необхідну послугу й перевірити у списку, чи підключено вашу область. Підключені регіони позначено в списку зеленим кольором.

Наприклад, записатися через iGov у чергу на подання документів для оформлення закордонного паспорта можна у восьми областях: Дніпропетровській, Запорізькій, Львівській, Одеській, Полтавській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, а також у місті Києві. Для інших регіонів ця послуга поки що недоступна.

Якщо ваш регіон є у списку, то після авторизації ви заповнюєте потрібні поля: e-mail, телефон, дату і час, коли вам зручно прийти до Держміграційної служби (ДМСУ), – і надсилаєте заявку.

Скріншот: igov.org.ua

На вказану вами адресу електронної пошти надійде лист із переліком документів, які потрібно буде принести із собою на прийом для оформлення закордонного паспорта, даними про розмір збору та реквізитами для його оплати, посиланням на зразок заяви, а також інформацією, як скасувати заявку, якщо у вас зміняться плани на цей день і час.

З усіма документами зі списку в обраний час потрібно прийти в той підрозділ Державної міграційної служби (ДМСУ), який ви вказали у своїй заявці (не обов'язково за місцем прописки, це можна зробити в будь-якому місті). На місці вам уже не потрібно реєструватися в електронній черзі або стояти в "живій", вас зобов'язані прийняти в зазначений час.

Після подання документів перевіряти статус заявки потрібно на сайті ДМСУ, і коли паспорт буде готовий забрати готовий документ у тому самому підрозділі, де ви його оформляли. Для цього краще під час подання документів відразу дізнатися, у які дні та години видають готові паспорти.

Такою послугою скористалося на сьогодні понад 40 тис. осіб, в основному – у Дніпропетровській області.

Скріншот: igov.org.ua

Документ для виїзду за кордон для дитини оформили, скориставшись порталом iGov, у чотири рази менше людей – приблизно 10 тис. Причому в Харківській та Хмельницькій областях, де цю послугу підключено, записалося на прийом через електронну форму лише п'ятеро осіб.

Які ще документи можна замовити через iGov?

Можна заздалегідь записатися на отримання свідоцтва про народження дитини. Поки що ця послуга доступна тільки у Дніпрі і низці міст Дніпропетровської області. Під час заповнення заявки потрібно завантажити копію медичної довідки про народження, свідоцтва про шлюб (якщо батьки – подружжя) і копії їхніх паспортів. Оригінали всіх документів потрібно буде взяти із собою, коли ви підете в призначений час на прийом.

Відгуки про цю послугу на порталі різні: у когось уся процедура тривала 10 хвилин, але є й ті, хто скаржиться, що в реєстраційній службі не працювала база даних і довелося усі копії документів знімати на місці ще раз. Загалом послугою скористалося 150 осіб.

Запис на отримання свідоцтва про смерть доступний у Дніпропетровській і двох містах Львівської області. Скористалися послугою лише 15 разів, на порталі є два відгуки, обидва – негативні. Громадяни пишуть, що жодного ефекту від реєстрації на iGov немає.

Скріншот: igov.org.ua

Можна замовити обмін паспорта у зв'язку зі зміною прізвища, імені або по батькові. Цю послугу підключено в Дніпропетровській, Запорізькій, Львівській, Полтавській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій та Івано-Франківській областях, а також у столиці. Через електронну систему це зробило трохи більше ніж  2 тис. осіб.

Подати заяву про реєстрацію шлюбу через iGov можна тільки в Дніпрі і частині міст області, це вже зробило 1777 пар. Більшість відгуків молодят – позитивні. Користувачі системи зазначають, що хотіли б мати можливість оплачувати держмито заздалегідь і прикріплювати копію квитанції до форми заявки документів, щоб не доводилося підтверджувати оплату під час особистого візиту.

Подати на розлучення через інтернет можна поки тільки в Дніпропетровській області і лише в найпростішому випадку: якщо немає спільних дітей, майнових спорів, обоє – громадяни України і обоє згодні розлучитися. У всіх інших випадках процедура складніша, і подати електронну заяву на прийом до співробітників Державного центру реєстрації актів цивільного стану не можна. Процедуру розлучення через електронний запис почала 21 пара.

Також працює електронне подання документів на отримання посвідчення інваліда, реєстрацію фізичної особи-підприємця (скористалася 2031 особа) та юридичної особи (263 заявки), внесення змін до реєстраційних даних, оформлення субсидій та інші послуги.

Команда проекту заявляла, що підключено вже 257 послуг, ще приблизно 300 перебувають у процесі розроблення чи скоро будуть доступними.

Деякі пункти переспрямовують користувачів для подання документів на сайти органів влади. Наприклад, є у списку така опція як "дозвіл на проведення феєрверку, кінозйомок із використанням піротехнічних засобів спеціального і побутового призначення". Послуга доступна тільки в Луцьку, посилання на портал адміністративних послуг міста не працює. Тож поки що відсвяткувати перемогу над бюрократією з феєрверком на Волині не вийде. Як і в інших регіонах.


Що в підсумку?

Обійтися без особистих візитів до державних органів завдяки порталу електронних послуг не вдасться, але в тих регіонах, де вже доступні потрібні вам послуги, можна звести відвідування до мінімуму.

Виключити впливу людського фактора система електронних державних послуг поки що не може. У відгуках на сайті користувачі описують, як прийшли в призначений час і з'ясували, що прийом документів розпочинається за півтори години. Або як громадяни у "живій" черзі відмовляються пропускати тих, хто записався через електронну систему.

Користувачі зазначають, що іноді працівники не можуть підключитися до сервера з даними, ламаються принтери, не працюють фотокамери або сканери. Усе це псує враження людей про роботу системи подання документів, адже вони оцінюють не сайт iGov, а загалом витрачені на оформлення час і сили.

Але не можна відкидати і впливу власних помилок. Щоб не приїжджати даремно, потрібно уважно читати всі інструкції і списки документів. Наприклад, перше оформлення ID-карти після досягнення 14 років можливе тільки за місцем реєстрації. І якщо ви записалися, зібрали документи і приїхали в орган реєстрації іншого району, то електронна система і співробітники установи не винуваті, що заявки у вас не прийняли і час було витрачено даремно.

Проект iGov – пілотний, підключення нових областей безпосередньо залежить від готовності місцевої влади співпрацювати. Та якщо вам потрібно оформити якийсь документ, варто як мінімум спробувати знайти інформацію на порталі, а якщо у вашому регіоні це можливо – то і записатися через форму. Хоча б для того, щоб спробувати iGov, написати відгук та привчити чиновників до нової системи.