Коронавірус SARS-CoV-2. В Україні оголошено карантин. Що це означає і як зміниться життя громадян. Головне
Кабінет Міністрів ввів карантин по всій Україні, щоб запобігти можливому розповсюдженню коронавірусної інфекції. Обмежувальні заходи почнуть діяти від завтра, 12 березня, і триватимуть три тижні – до 3 квітня 2020 року. За кілька годин до відповідної постанови уряду карантин у Києві ввів мер Віталій Кличко. Обмежувальні заходи у столиці також почнуть діяти із 12 березня до кінця місяця. Що на практиці означає запровадження карантину по всій Україні і які обмеження накладає на громадян – у матеріалі видання "ГОРДОН".
Що сталося?
Згідно з офіційними даними, наразі в Україні зафіксовано один випадок інфікування коронавірусом у Чернівцях, ще п'ятьох осіб перевіряють. Незважаючи на це, постановою Кабінету Міністрів із 12 березня до 3 квітня 2020 року введено карантин на всій території країни. Причина, згідно з повідомленням на сайті уряду, у "загрозі епідемії коронавірусної інфекції в Україні та для недопущення розповсюдження COVID-19".
Довідка "ГОРДОН". COVID-19 – це хвороба, спричинена новим коронавірусом SARS-CoV-2.
За словами заступника глави Міністерства охорони здоров'я, головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, влада прогнозує зростання кількості заражених коронавірусною інфекцією COVID-19 в Україні.
"На сході Європи ми зараз не бачимо такого сплеску, як в Італії, Німеччині, Франції. Але ми цього очікуємо і прогнозуємо, – уточнив Ляшко і додав, що на кордонах України триває проведення температурного скринінгу. – Із початку скринінгу протестовано більш ніж 1,6 млн осіб. Що стосується виявлених людей із температурою, то це невеликий відсоток. Тому надалі ми будемо розглядати питання, продовжувати температурний скринінг на всіх постах чи запускати [туристів] виключно через визначені міжнародні пункти в'їзду-виїзду... "
Довідка "ГОРДОН". Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник у грудні 2019 року в китайському Ухані. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила спалах коронавірусу медичною надзвичайною ситуацією, що має міжнародне значення. 11 березня ВООЗ оголосила пандемію через поширення коронавірусу.
Що таке карантин і навіщо його запроваджувати?
Карантин – це комплекс адміністративних та медико-санітарних заходів, яких вживають для попередження поширення інфекційних захворювань. Грубо кажучи, це обмежувальні заходи, які вводять або локально в окремих закладах, або на окремих територіях, географічних та адміністративних одиницях тощо, щоб не допустити поширення хвороби.
Насправді карантин в Україні вже діє, щоправда, на локальному рівні. 3 березня цього року в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування коронавірусом (чоловік захворів після поїздки в Італію). Після чого ввечері 5 березня у Чернівецькій області ввели карантинні заходи.
"Було прийнято рішення про призупинення навчального процесу у школах області та відповідно міста Чернівці, також у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації. По [дитячих] садочках органам місцевого самоврядування рекомендовано призупинити виховний процес. Процес призупинено до 22 березня включно", – заявив мер Чернівців Олексій Каспрук.
Які обмеження вводять через оголошення карантину?
Згідно з постановою Кабміну, з 12 березня на території України рекомендують запровадити такі обмежувальні заходи:
- карантин у навчальних закладах строком на три тижні;
- обмеження на проведення масових заходів, у яких заплановано участь 200 і більше осіб. Однак це не стосується заходів державної необхідності. Тобто, наприклад, засідання Верховної Ради дозволено проводити;
- проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, але без глядачів;
- заборона експорту товарів протиепідемічного призначення до 1 червня цього року, щоб гарантувати забезпечення необхідними засобами захисту населення. Експорт засобів індивідуального захисту, зокрема медичних масок і рукавичок, дозволять, коли забезпечать внутрішні українські потреби та поповнять державні запаси таких засобів на три місяці.
Додатково до вищеперелічених заходів уряд виділить 100 млн грн на першочергову закупівлю засобів індивідуального захисту для поточних потреб міністерств, відомств і служб, а також для поповнення державного резерву. Плюс ухвалено рішення про закупівлю інфрачервоного обладнання для проведення температурного скринінгу на відстані в Міжнародному аеропорту "Бориспіль".
Окрім того, згідно з рішенням Кабміну, Україна припинила авіасполучення з Італією і закрила 170 із 219 пунктів пропуску на кордоні.
"Сьогодні дійсно було прийнято рішення, і авіакомпанії вже приступили до його реалізації, – це фактично скасування авіасполучення з Італією. Поки що. У подальшому будемо спостерігати за ситуацією в інших країнах. Якщо десь інфекція буде параболічно розповсюджуватися, ми будемо приймати відповідні рішення та рекомендувати авіакомпаніям припиняти авіасполучення. Із 219 пунктів пропуску із завтрашнього дня будуть працювати 49. Решта будуть закриті для пропуску громадян та автотранспорту", – повідомив на брифінгу за підсумками засідання уряду прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Що робити, якщо підозрюєте у себе коронавірус. Інструкція
Влада Києва теж затвердила план коронавірусного карантину. В інтерв'ю "Радіо НВ" перший заступник голови Київської міської держадміністрації Микола Поворозник уточнив, що з 12 березня і до кінця місяця введуть такі обмеження:
- тимчасово закрито всі навчальні заклади: дитячі садки, університети, професійно-технічні училища, коледжі тощо. Школярів і студентів переведуть на дистанційне навчання, дату проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання можуть перенести;
- заборонено проведення масових заходів, кількість учасників яких становитиме понад 60 осіб;
- роботу кінотеатрів і торгових центрів рекомендовано припинити, в останніх вводять посилений санітарний контроль. Ресторани і кафе столиці працюватимуть у звичайному режимі, але столична влада просить власників закладів проводити скринінг відвідувачів – виміри температури і зовнішню оцінку наявності симптомів хвороби;
- рішення про проведення спортивних заходів ухвалює Міністерство молоді та спорту, але вони точно відбуватимуться без глядачів. Організаторам компенсовуватимуть вартість квитків на скасовані матчі;
- роботодавцям радять переглянути графік роботи співробітників, у яких є маленькі діти, у зв'язку з тим, що дошкільні освітні установи на час карантину закриють.
Як ідуть справи з розповсюдженням коронавірусу у світі?
Увечері 11 березня ВООЗ оголосила поширення коронавірусу пандемією.
Станом на початок доби 11 березня в Китаї від коронавірусу померло 3158 осіб, кількість підтверджених випадків зараження зросла до 80 778, із них 61 475 вилікувались, і їх виписали. За даними ВООЗ, станом на 10 березня за межами Китаю зареєстровано 32 778 випадків інфікування у 109 країнах, 872 людини померли.
В Європі в епіцентрі спалаху опинилася Італія. За даними на поточний момент, у цій країні коронавірусну інфекцію діагностували у 10 149 пацієнтів, із них померло 631, одужало 724 людини.
В яких ще країнах діють обмежувальні заходи?
Китай (коронавірусну інфекцію підтверджено у 80 778 осіб, померло 3158, одужало 61 475). Тут запровадили жорсткі обмежувальні заходи. Влада провінції Хубей, у якій розташоване місто Ухань, лише нещодавно пом'якшила раніше введені обмежувальні заходи і частково зняла заборону на пересування жителів, а також почала відновлювати роботу громадського транспорту. Покидати провінцію місцевим жителям, як і раніше, не можна.
Італія (коронавірусну інфекцію діагностували у 10 149 осіб, померла 631, одужало 724). 10 березня прем'єр-міністр Джузеппе Конте розпорядився розширити дію карантинних заходів на всю країну. Раніше карантин діяв тільки в північних штатах. По всій країні закрито школи та університети, введено обмеження публічних зборів, роботу театрів і кінотеатрів припинено, усі спортивні заходи відкладено до квітня, окрім тих, які можна провести за зачиненими дверима або без уболівальників. Тренажерні зали і басейни мають зобов'язати відвідувачів мити руки і дотримуватися дистанції між відвідувачами щонайменше один метр. Заборона також торкнулася проведення цивільних і релігійних церемоній, включно з похоронами.
Франція (коронавірусну інфекцію підтверджено у 1784 осіб, померло 33, одужало 12). 10 березня президент республіки Еммануель Макрон заявив, що "Франція перебуває на самому початку епідемії", передає Міжнародне французьке радіо. Незважаючи на це, карантину в країні поки не оголошено, хоча вже закрито музеї і є заборона на проведення масових зібрань.
Німеччина (коронавірусну інфекцію підтверджено у 1629 людей, померло троє, одужало 25). 11 березня канцлерка Ангела Меркель під час пресконференції з міністром охорони здоров'я Єнсом Шпаном попередила, що коронавірусом може заразитися 70% населення Німеччини, це 58 мільйонів людей, передає ВВС. Меркель відкинула пропозиції за прикладом Австрії заборонити в'їзд відвідувачам з Італії.
Меркель додала, що не відкидає скасування правила "чорного нуля", що не дозволяє країні брати в борг і дефіцит бюджету. Канцлерка підкреслила, що в цій "екстраординарній ситуації" головний пріоритет для уряду – покласти край епідемії. Цього самого дня влада Берліна (має статус окремої федеральної землі) заборонила всі заходи, у яких бере участь більше ніж тисяча осіб, до кінця великодніх канікул.
Як захиститися від коронавірусної інфекції і чому не варто панікувати. Поради ВООЗ та українських лікарів
США (коронавірусну інфекцію підтвердженю у 1050 громадян, померло 29, одужало восьмеро). В Америці діє заборона на в'їзд іноземців, які протягом останніх двох тижнів відвідували Іран. Також американцям рекомендують не їздити в Італію, Китай і Південну Корею.
Австрія (інфекцію підтвердженю у 206 громадян, вилікувалося четверо). У країні припинено авіа- та залізничне сполучення з Італією, виняток тільки для вантажного транспорту. Австрійці, які побували в Італії, зможуть повернутися додому лише після згоди на 14 днів самостійної обсервації.
Ізраїль (коронавірусну інфекцію підтверджено у 76 осіб, одужало четверо). У зв'язку з поширенням коронавірусу ввів обов'язковий 14-денний карантин для всіх, хто прибуває в країну. Це правило також поширюють і на громадян Ізраїлю, які проживають або перебувають за кордоном. Напередодні ізраїльська влада заборонила в'їзд жителям Італії. Також скасувала всі рейси національної авіакомпанії El Al у Пекін, Гонконг, Таїланд.
Польща (коронавірусну інфекцію діагностували у 25 осіб). Запровадила на кордонах обов'язкову медичну перевірку для всіх, хто приїжджає в країну. Людям вимірюють температуру і вимагають заповнити спеціальну картку мандрівника. 12 березня тут планують на два тижні закрити школи та виші.
Молдова (коронавірусну інфекцію підтверджено у трьох осіб). З 11 березня по всій країні закривають школи, дитсадки та виші, також заборонено збори в громадських місцях і проведення велелюдних заходів. Напередодні введення обмежувальних заходів прем'єр-міністр Іон Кіку заявив, що незабаром авіасполучення з Італією повністю припинять.