"Потужний менеджер". Що відомо про Шмигаля – імовірного нового прем'єр-міністра України
Сьогодні у другій половині дня Верховна Рада України на вимогу президента Володимира Зеленського збереться на позачергове засідання, на якому, імовірно, проголосує за часткову зміну Кабінету Міністрів і за нового прем'єр-міністра. За останньою інформацією, главою уряду, найімовірніше, стане чинний віцепрем'єр-міністр і міністр розвитку громад і територій Денис Шмигаль. Чому саме він став фаворитом на пост прем'єра, розповідає видання "ГОРДОН".
Уряд усіх нас тягне вниз
Сьогодні, 4 березня 2020 року, на 16.00 на вимогу президента України Володимира Зеленського призначено позачергову сесію Верховної Ради. До порядку денного, згідно з повідомленням пресслужби парламенту, занесено шість питань, а саме:
- Проєкт закону про схвалення рішення президента про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2020 році для участі у багатонаціональних навчаннях.
- Проєкт закону про внесення змін до "Прикінцевих і перехідних положень" закону "Про національну безпеку України" про набуття чинності положень про головнокомандувача Збройних сил України, Генштаб ЗСУ, види та окремі роди військ.
- Проєкт закону про ратифікацію рамкової угоди між урядами України та Франції про офіційну підтримку посилення морської безпеки та охорони України.
- Друге читання законопроєкту про внесення змін у деякі законодавчі акти України у зв'язку з ухваленням закону "Про запобігання корупції".
- Про Кабінет Міністрів України.
- Про діяльність Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро, Офісу генерального прокурора у сфері подолання корупції в Україні та зміцнення правопорядку.
Головним у цьому списку став пункт №5 – "Про Кабінет Міністрів України". Очікують, що народні депутати проголосують за нового прем'єр-міністра і часткову зміну уряду.
Джерела "РБК-Україна" запевняють, що причиною кадрових ротацій стали, зокрема, результати останніх соціологічних опитувань, згідно з якими 44% громадян хотіли б відставки всього Кабміну, водночас повністю підтримують діяльність нинішнього прем'єр-міністра Олексія Гончарука лише 6,1% опитаних. "Уряд усіх нас тягне вниз", – заявив виданню співрозмовник у команді президента.
Буде набагато більший акцент на економіці і на підтримці промисловості
Напередодні позачергового засідання парламенту стало відомо, що чинний прем'єр Гончарук передав у Верховну Раду заяву про свою відставку. "Фракція ухвалила рішення задовольнити заяву Гончарука про відставку. [Спікер Ради Дмитро] Разумков заявив, що вона надійшла до секретаріату. Утрималося троє людей сьогодні з питання про прийняття його відставки", – розповів нардеп фракції "Слуга народу" Олександр Дубінський.
Засідання фракції монобільшості відбулося увечері 3 березня, на нього приїхав президент Зеленський і запропонував призначити замість Гончарука нинішнього віцепрем'єр-міністра та міністра розвитку громад і територій Дениса Шмигаля. Співрозмовник "Української правди" з фракції СН уточнив, що Шмигаля планують призначити не виконувачем обов'язків прем'єра, а саме повноцінним главою уряду.
Те, що у монобільшості буде необхідна кількість голосів за відставку нинішнього уряду і за новий Кабмін на чолі з Денисом Шмигалем, підтвердила заступниця глави президентської фракції Євгенія Кравчук. Вона підкреслила, що імовірний новий прем'єр робитиме більший акцент на економіці і підтримці промисловості, ніж чинний Кабмін: "Ми відчули, що буде набагато більший акцент на економіці, ніж це було в попередньому складі уряду. Буде акцент, зокрема, на підтримці промисловості".
Хто такий Денис Шмигаль і чому саме він став фаворитом на пост нового прем'єр-міністра України, розбиралося інтернет-видання "ГОРДОН".
10 фактів про можливого нового прем'єра Шмигаля
1. Шмигаль Денис Анатолійович народився 44 роки тому у Львові. За освітою – інженер-економіст. У 1997-му з червоним дипломом закінчив Національний університет "Львівська політехніка" за спеціальністю "менеджмент у виробничій сфері". За шість років, у 2003-му, закінчив аспірантуру в Інституті регіональних досліджень НАН України. Шмигаль – кандидат економічних наук, захистив дисертацію з регіональної економіки та розміщення продуктивних сил.
2. Майже вісім років, із 1995-го до 2003-го, Шмигаль працював бухгалтером, зокрема у ВАТ "Львівський автобусний завод". Протягом наступних шести років, до 2009-го включно, був у топменеджменті кількох місцевих компаній, переважно у фінансово-інвестиційній сфері.
3. Кар'єру державного службовця Шмигаль почав у 34 роки з посади помічника з економічної частини голови Львівської обласної держадміністрації. У тому-таки 2009 році очолив Головне управління економіки Львівської ОДА, пізніше перейменоване на Головне управління економіки та інвестицій. Держслужбовцем Шмигаль залишався аж до Революції гідності. У 2014 році майже на пів року став заступником начальника Головного управління фіскальної служби у Львівській області.
4. У тому-таки 2014-му на платній основі Шмигаль став помічником народного депутата фракції УДАР Верховної Ради VII скликання Романа Чернеги. Це скликання парламенту працював майже до кінця листопада 2014-го, згодом його переобрали на дострокових виборах.
5. Восени 2014-го Денис Шмигаль балотувався у народні депутати як самовисуванець за виборчим округом №121 (Львівська область) і здобув найменшу підтримку виборців серед усіх претендентів в окрузі – усього 188 голосів. У 2015-му він також балотувався, але так і не потрапив до Львівської облради від партії "Народний контроль" екснардепа Дмитра Добродомова.
6. У 2015 році Шмигаль повернувся в бізнес і за два роки пройшов шлях від радника президента до гендиректора і члена наглядової ради компанії "Львівхолод".
7. Із 2017-го до 2019-го працював у компаніях українського бізнесмена Ріната Ахметова. Спочатку був заступником генерального директора із соціальних питань ПАТ "ДТЕК Західенерго", потім – директором найбільшого в регіоні виробника електроенергії Бурштинської ТЕС (також частина структури Ахметова ДТЕК). Відповідно до декларації, у холдингу ДТЕК за 2018 рік Денис Шмигаль заробив 3,5 млн грн.
8. Після приходу до влади нової команди кандидатуру Шмигаля розглядали на посаду голови Львівської ОДА, але не затвердили. Замість цього 1 серпня 2019 року він очолив Івано-Франківську обласну держадміністрацію. Президент Зеленський, презентуючи нове керівництво області, назвав Шмигаля "дуже потужним менеджером". До речі, у передвиборний рік саме Івано-Франківська область (разом із Львівською та Тернопільською) дала найменше голосів за Зеленського серед усіх областей України: у першому турі – 16,07%, у другому – 54,58%.
9. 4 лютого 2020 року, після відставки Олени Бабак, Шмигаля призначили віцепрем'єр-міністром – міністром розвитку громад і територій.
10. Виховує двох доньок – Ганну і Софію. Згідно з декларацією, сім'я у 2018 році тримала готівкою $115 тисяч. На самого Шмигаля записано гараж та земельну ділянку площею 2 тис. м&³2;. Дружина Катерина має невеликий бізнес у сфері послуг у Львові, а саме є співвласницею компаній "Кам'янецька пекарня" і NextBike, яка займається наданням послуг із велопрокату.
На дружину Шмигаля записано будинок площею 215 м&³2; і вартістю понад 1 млн грн і кілька земельних ділянок, зокрема площею 2 тис. м&³2; і 151 м&³2; та вартістю приблизно 165 тис. грн. У можливого майбутнього прем'єра немає автомобіля, а його дружина їздить на Land Rover вартістю майже 1 млн грн.