10 обіцянок для МВФ. Які зобов'язання взяла на себе Україна, щоб одержати новий транш
3 квітня МВФ ухвалив рішення про виділення Україні чергового траншу в розмірі $1 млрд. Наступного дня сайт Фонду та портал українського Мінфіну опублікували текст меморандуму, в якому Україна звітує про зроблені кроки щодо стабілізації економіки і розписує плани на найближче майбутнє. "ГОРДОН" розбирався, що уряд, президент і НБУ пообіцяли МВФ.
Міжнародний валютний фонд чекає від української влади забезпечення фінансової стабільності, а також боротьби з корупцією. Про це у Фонді заявили перед наданням чергового, четвертого траншу. Меморандум про економічну та фінансову політику Україна і МВФ підписали два роки тому, в березні 2015 року. Відтоді український уряд одержав уже чотири транші на загальну суму $8,7 млрд: $5 млрд у березні 2015 року, $1,7 млрд – у серпні, ще $1 млрд – у вересні 2016 року і остання на сьогодні сума, $1 млрд, виділена 3 квітня 2017 року.
Після ухвалення рішення МВФ опублікував звіт щодо України, в якому, зокрема, міститься меморандум, підписаний президентом Петром Порошенком, прем'єром Володимиром Гройсманом, міністром фінансів Олександром Данилюком і головою НБУ Валерією Гонтаревою. У ньому перераховані вже виконані завдання і заявлені нові плани щодо реформування різних сфер життя країни.
Міністерство фінансів України оприлюднило цей лист українською мовою. "ГОРДОН" проаналізував основні зміни, які чекають на країну.
1. Валюта та інфляція
Нацбанк збирається поступово послаблювати запроваджені в 2014 році валютні обмеження, підтримувати гнучкий валютний курс, зберігати незалежність Нацбанку. Україна ставить за мету домогтися поступового зниження темпів інфляції: у 2017 році – до 8%, у 2018 – 6%, у 2019 – 5%.
2. "Приват" та інші держбанки
НБУ заявив, що готовий у разі необхідності викупити частину державних облігацій, які випущені для рекапіталізації банку, або надати "ПриватБанку" рефінансування. Державні гарантії за вкладами, які були впроваджені для зміцнення довіри до банку у процесі націоналізації, Нацбанк збирається поступово знімати.
Для "ПриватБанку" збираються обрати та найняти міжнародно визнану компанію, яка займатиметься поверненням 155 млрд грн кредитів та коштів за договорами лізингу, пов'язаних із колишніми власниками банку. Та сама компанія працюватиме з іншими проблемними боржниками. Цю роботу за допомогою персоналу МВФ уряд розраховує завершити до кінця червня 2017 року.
Мінфін збирається ініціювати ухвалення закону про державні банки і підписати меморандум про взаєморозуміння, в якому буде прописана структура відносин між Кабміном і кожним із держбанків: "ПриватБанком", Ощадбанком, "Укрексімбанком" та "Укргазбанком".
3. Комерційні банки
Збиткові банки повинні подати в НБУ трирічні плани реструктуризації, які в Нацбанку розглянуть разом із МВФ й у разі їх адекватності затвердять.
Нацбанк гарантує, що до середини липня 2017 року всі банки в Україні будуть мати статутний капітал не менше ніж 200 млн грн. Усі фінансові установи, які не виконають цієї умови, будуть виведені з ринку.
НБУ обіцяє обмежити можливості банків за операціями з пов'язаними із власниками особами.
Кабмін також має намір створити кредитний реєстр, в який усі банки надаватимуть дані про позичальників. Для цього регулятор збирається домогтися ухвалення закону щодо такого реєстру (у тексті листа зазначено, що це планувалося здійснити до кінця березня 2017).
Щодо повернення грошей вкладникам ліквідованих банків, то Фонду гарантування вкладів збирається до липня 2017 року одержати не менше ніж 10 млрд гривень на ці цілі від продажу активів на міжнародних майданчиках. Для того, щоб Фонд міг отримувати гроші ефективніше і швидше, Кабмін розраховує на ухвалення в парламенті спеціального закону.
4. Зарплати
Уряд обіцяє більше не підвищувати мінімальну зарплату у 2017 році, а якщо підвищення буде в 2018-му, то воно враховуватиме вплив таких кроків на безробіття. Прожитковий мінімум цього року буде збалансований із урахуванням інфляції.
Через підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн фонд оплати праці в секторі держуправління становитиме 11,3% від ВВП. Щоб знизити цей показник до прийнятного, уряд обіцяє вжити низку заходів, зокрема "відв'язати" тарифну сітку держслужбовців від мінімальної зарплати. До кінця 2017 року кількість бюджетників планують скоротити на 4% (це не торкнеться військових), а до кінця 2019 – іще на 10%.
Для боротьби з тіньовим працевлаштуванням уряд збирається "значно посилити" вимоги до режиму спрощеного оподаткування з 1 січня 2018 року, а також скасувати мораторій на перевірки та аудит малого бізнесу і збільшити штрафи за неофіційне працевлаштування.
5. Податки
Урізати податки, звільняти від них і давати пільги уряд не буде, виняток зроблять тільки для місцевих податків на майно в індустріальних зонах.
Щоб збільшити надходження до бюджету від податків і зборів, Кабмін обіцяє легалізувати азартні ігри та видобуток бурштину не пізніше ніж наступного року.
Уряд має намір створити замість податкової міліції фінансову поліцію "з гідною зарплатою і кращим оснащенням".
6. Пенсії та соціальні виплати
Уряд визнає необхідність пенсійної реформи: дефіцит Пенсійного фонду становить 6% ВВП (140 млрд грн у 2016 році) і зростатиме, якщо нічого не змінювати в підході до збору Єдиного соціального внеску (ЄСВ) і нарахування пенсій.
У меморандумі як вихід із ситуації пропонують таке:
"Верховна Рада України ухвалить до кінця квітня 2017 року комплексну пенсійну реформу (...), яка набере чинності з 1 січня 2018-го. Ця реформа матиме такі характеристики:
- Новий набір варіантів виходу на пенсію з ширшим, ніж існуючий, діапазоном пенсійного віку, що передбачає значну можливість вибору, в залежності від загального трудового стажу, а також з пенсійними виплатами, які заохочують громадян до продовження трудової діяльності і пізнішого виходу на пенсію.
- Економія видатків у розмірі не менше ніж 3% ВВП у довгостроковій перспективі, зокрема за рахунок збільшення ефективного трудового стажу для виходу на пенсію.
- Гарантії того, що громадяни України отримуватимуть пенсії, які є співвідносними зі сплаченими ними внесками та адекватними в реальному вимірі".
Винятком будуть особливо небезпечні професії, для них запровадять додаткові ставки ЄСВ. Ці внески будуть накопичуватися на персоніфікованих рахунках, з яких пенсіонери, що працювали в особливо небезпечних умовах, отримуватимуть гроші в період одразу після виходу на дострокову пенсію й до досягнення загального пенсійного віку.
Кабмін обіцяє перевіряти прибутки всіх, хто отримує соціальну допомогу, та припиняти її виплату тим, хто не відповідає критеріям. Для таких перевірок у законодавство вже внесені зміни, які дають Мінфіну доступ до реєстрів виборців, даних про цивільний статус та інших баз.
7. Енергетика
Кабмін обіцяє застосувати тариф на розподіл газу та опалення на основі потужності, щоб перенести частину вартості на літні місяці. Ці зміни у листі МВФ заплановані на 1 травня 2017 року. Тариф на постачання газу Нацкомісія з питань регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг уже спробувала запровадити, але після дискусії у ЗМІ рішення було призупинене, й чергове обговорення цього питання очікується 10 квітня.
"До кінця вересня 2017 року ми внесемо подальші зміни до постанови Кабінету Міністрів №758, якими відокремимо тарифи на постачання і розподіл газу від ціни на газ як товару", – йдеться в листі.
За розрахунками Кабміну, нова схема оплати повинна обмежити суму на субсидії з оплати комунальних послуг у 2017 році в межах 47 млрд грн.
Уряд збирається кожні півроку переглядати ціну на газ внутрішнього видобутку, щоб зберігати паритет із цінами на імпортний.
До кінця вересня влада планує монетизувати субсидії на житлово-комунальні послуги і дати можливість приватним газовим трейдерам конкурувати з "Нафтогазом" на цьому ринку. Схему, за якою домогосподарства, які не отримують субсидій, мали право платити за опалення в розстрочку протягом 12 місяців, Кабмін збирається скасувати.
8. Боротьба з корупцією
До кінця квітня 2017 року президент, Верховна Рада і Кабінет Міністрів призначать по одному експерту, які увійдуть до комісії зовнішнього контролю Національного антикорупційного бюро, йдеться в листі. Очікують, що технічне завдання для зовнішнього аудиту комісія схвалить до кінця червня, а власне перевірка завершиться оприлюдненням звіту до кінця жовтня.
23 лютого Верховна Рада не змогла обрати міжнародного аудитора для перевірки діяльності НАБУ з двох кандидатів. Повторне голосування з цих кандидатур відбулося 21 березня, але необхідних голосів парламент також не зібрав.
З кінця березня 2018 року влада обіцяє почати роботу антикорупційних судів. Для цього до середини квітня цього року планують подати до парламенту законопроекти, які забезпечать проведення конкурсу на посади суддів. Очікують, що закони будуть ухвалені до середини червня. До середини січня 2018 року відібрані кандидатури мають бути передані президенту для призначення.
9. Земельна реформа
Законопроект про відкриття ринку землі і дозвіл продажу землі сільськогосподарського призначення розроблятимуть представники профільних міністерств у співпраці зі Світовим банком.
"Затвердження Верховною Радою закону про обіг земель сільськогосподарського призначення очікується до кінця травня 2017 (зміна і новий граничний термін для виконання структурного маяка, який залишається з кінця вересня 2016 року), що дасть змогу чинному мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення втратити силу з кінця 2017 року, таким чином дозволяючи продаж землі, що перебуває у державній та приватній власності відразу ж після цього. Ми також запустимо кампанію з інформування громадськості, аби роз'яснити переваги цієї реформи", – йдеться в листі.
Мораторій діє з 2002 року. Закон про його продовження до 1 січня 2018 року Верховна Рада України ухвалила 6 жовтня 2016 року. 3 квітня Гройсман заявив, що передбачене меморандумом із МВФ скасування мораторію можливе, якщо буде виключена можливість скуповування земель іноземцями.
10. Приватизація та управління держпідприємствами
До кінця червня цього року на 15 найбільших державних підприємствах збираються створити наглядові ради, а також завершити аудиторські звіти за цими компаніями. Підприємства, в яких у держави немає стратегічної зацікавленості, будуть продані або ліквідовані.
Акції всіх держпідприємств, що підлягають приватизації цього року, мали бути передані Фонду держмайна до кінця березня. До кінця червня уряд розраховує провести перші аукціони через систему ProZorro з продажу дрібної державної власності: невеликих підприємств, будівель і устаткування.
Держава не покидає планів щодо приватизації ВАТ "Одеський припортовий завод" і обіцяє вжити заходів, щоб залучити інвесторів і продати підприємство в першій половині 2017.
Паралельно влада обіцяє ініціювати до вересня 2017 року приватизацію низки інших великих державних компаній: ПАТ "Центренерго", "Турбоатом", чиї долі були вже переведені до Фонду держмайна, регіональних енергорозподільчих компаній, обленерго (їхні частки будуть переведені у ФДМ до кінця квітня 2017 року, йдеться в листі).
Кабмін очікує на затвердження законодавства, яке дасть змогу до кінця вересня забезпечити повну приватизацію держпідприємства "Укрспирт", до складу якого входить майже 150 пов'язаних підприємств.