"Дві екобомби в Україні", відсутність Путіна та мільярди на порятунок планети. Головне з кліматичного саміту у Глазго
Загалом проблеми зміни клімату протягом двох тижнів обговорюватиме приблизно 30 тис. делегатів із понад 180 країн.
Різка заява Гутерріша виходить за межі звичної для таких подій лексики, зазначили журналісти американського видання Axios. У своєму виступі він наголосив: людство стрімко наближається до критичної точки, "після якої процеси глобального нагрівання почнуть відбуватися ще швидше".
"Якщо послухати нещодавні заяви про заходи, які вживають у зв'язку зі зміною клімату, може здатися, що ми на шляху до зміни ситуації. Це ілюзія. Але навіть за виконання заявлених зобов'язань світ, як і раніше, приречений на катастрофічне підвищення температури на 2,7 °C", – сказав генсек ООН.
Видання "ГОРДОН" з'ясувало, про що ще говорили на головній кліматичній події року, які сигнали подавали одне одному президенти, мільярдери та селебріті, проти чого виступали екоактивісти та чи стануть результатом COP26 реальні зміни.
Відчути себе Джеймсом Бондом
Найпопулярніший у світі південнокорейський ґьорл-гурт Blackpink підготував до саміту відеозвернення. Його учасниці – Джису, Дженні, Розе та Ліса – закликали фанатів та своє покоління "працювати для нашої планети та піклуватися про клімат на своїй території".
Артистки продовжили нову традицію: у вересні південнокорейський бойз-бенд BTS, який уже кілька років рве світові чарти, виступив на відкритті 76-ї сесії Генасамблеї ООН. В організації сподіваються, що в такий спосіб кумири молоді привернуть увагу свого покоління до Цілей сталого розвитку, серед яких – боротьба зі зміною клімату, збереження екосистем моря та суші, стійкі міста та населені пункти.
Ці цілі розробила ООН та прийняли держави як керівництво до дії 2015 року. Тоді ж на саміті в Парижі держави підписали угоду про боротьбу зі змінами клімату. Країни-підписанти (їх понад 190) зобов'язалися знизити викиди парникових газів та не допустити глобального підвищення температури вище за 2 °C (в ідеалі – 1,5 °C). Однак шість років, які минули відтоді, були найспекотнішими за всю історію людства. Із цього Гутерріш почав свою промову на COP26. За словами генсека ООН, людство стоїть сьогодні перед вибором: або воно зупинить цей процес, або криза врешті-решт зупинить життя на планеті.
"Настав час сказати: "годі", – заявив Гутерріш. – Годі жорстоко поводитися з біорізноманіттям. Годі вбивати себе вуглецем. Годі палити, бурити, свердлити все глибше і глибше. Ми самі риємо собі могилу".
Господар саміту, прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон сказав, що діяти потрібно негайно, інакше буде надто пізно, і нагадав присутнім сценарій апокаліпсису зі знаменитої бондіани.
"Бонд часто виявляється прив'язаним до машини Судного дня, відчайдушно намагаючись зрозуміти, якого кольору дріт витягнути, щоб від'єднати його, тоді як електронний годинник безжально відраховує секунди до вибуху, який покладе край людству. Сьогодні ми практично в тій самій ситуації, любі світові лідери, у якій був Джеймс Бонд. Але трагедія в тому, що це не фільм, – сказав Джонсон. – Машина Судного дня, яку треба зупинити, – реальна. Ми можемо не почуватися Джеймсом Бондом, але ми маємо можливість і обов'язок зробити цей саміт моментом, коли людство зрештою почне знешкоджувати цю бомбу".
Сонний Джо, королева та метелики
Слухаючи вступні промови на СОР26, президент США Джо Байден певний час сидів із прикритими очима. Користувачі соцмереж вирішили, що він задрімав, підхопили цей відеофрагмент і запустили хештег #SleepyJoe ("Сонний Джо"). Так, зокрема, Байдена називав його попередник Дональд Трамп.
Виступаючи з трибуни саміту, Байден запевнив: Сполучені Штати "знову повернулися за стіл переговорів і будуть лідирувати завдяки силі власного прикладу". Він перепросив у світової спільноти за дії попередньої адміністрації Білого дому, яка вивела США з Паризької угоди, оскільки Трамп у принципі заперечував наявність проблеми глобального потепління та необхідності боротьби зі змінами клімату. Однак зараз не час з'ясовувати стосунки чи відсиджуватися осторонь, сказав американський лідер.
"Це виклик нашого спільного життя на Землі, екзистенційна загроза людському існуванню в тому вигляді, у якому ми знаємо його, і щодня зволікання ціна нашої бездіяльності зростає", – цитує Байдена CNN.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо підкреслив: "Завдання зрозуміле: ми мусимо робити більше і швидше". Він закликав лідерів держав разом працювати над тим, щоб переконати себе та інших: забруднювати будь-яке місце на планеті безкарно більше не можна.
На королівський прийом, який відбувся 1 листопада, учасники COP26 вирушили двоповерховими електроавтобусами. Там їх зустрічали герцог і герцогиня Кембриджські Вільям і Кетрін, які зовсім нещодавно пересіли на електромобіль, а також принц Уельський Чарльз із дружиною, герцогинею Корнуольською Каміллою, убраною в бірюзову сукню від Брюса Олдфілда з ґудзиками з перероблених матеріалів, зазначила у Twitter королівська кореспондентка Ребекка Інгліш.
Королева Великобританії Єлизавета II не змогла бути на прийомі особисто через стан здоров'я. Вона звернулася до учасників саміту з відеозверненням, присвятивши його своєму покійному чоловікові, герцогу Единбурзькому Філіпу, який помер у квітні.
Сидячи поряд із фотографією Філіпа в оточенні метеликів, королева, чию сукню прикрасила знаменита брошка у вигляді метелика, яку їй подарували до дня весілля, закликала світових лідерів "піднятися над поточною політичною ситуацією та досягти справжньої державної мудрості". "Ніхто з нас не житиме вічно, і ми мусимо зробити це не для себе, а для наших дітей та дітей наших дітей", – сказала королева.
Вона додала, що проблема впливу довкілля на людський прогрес була близька її чоловікові: "Я добре пам'ятаю, що 1969 року він сказав на зборах учених: "Якщо ситуація із забрудненням у світі не є критичною наразі, абсолютно очевидно, що вона стане зовсім нестерпною протягом дуже короткого часу".
Запасного виходу немає
Знаменита 18-річна екоактивістка зі Швеції Грета Тунберг 1 листопада виступила на мітингу біля будівлі, де відбувалася кліматична конференція, повідомила Evening Standard.
"Ми заявляємо: більше не буде бла-бла-бла, більше не буде експлуатації людей, природи та планети, – сказала Грета й додала, що ключ – у руках молодого покоління. – Там зібралися політики, наділені владою, які лише вдають, що їх серйозно турбує наше майбутнє та проблеми людей, яких уже торкнулася кліматична криза. Не варто чекати на зміни від тих, хто там усередині. Це не лідери. Лідери – тут, і вони справжні”.
Мітингувальники тримали в руках плакати: "Ми стежимо за вами" та "Запасного виходу немає".
Критично до заяв світових лідерів налаштовані політичні оглядачі у країнах Європи. Колумніст нідерландської газети De Volkskrant Берт Вагендорп переконаний, що в питанні захисту клімату політики поводяться не краще за голландських фермерів.
"Ті вважають, що кліматичні заходи – це, звичайно, чудово, але не коштом їхніх доходів. У підсумку нічого не відбувається, а якщо щось і роблять, то цього зовсім недостатньо, – написав автор. – Лісові пожежі та повені відбуваються все частіше, і причини цього відомі всім. Але ми воліємо закривати на це очі. Невже для того, щоб ми оговталися, має статися справжня катастрофа, яка, наприклад, зітре з лиця землі Нью-Йорк? Але що далі, то більше доводиться сподіватися тільки на диво".
Лупа країнам Заходу
На саміт не приїхав глава Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін, хоча КНР – на другому місці у світі за кількістю парникових газів, які викидає в атмосферу.
"Фізична відсутність Сі Цзіньпіна у Глазго свідчить про те, що він не згоден із проповідями чи апокаліптичними гаслами західних урядів", – ідеться у статті італійської газети Corriere della Sera.
Кожна держава намагається на цьому саміті зберегти власні козирі, переконані у французькій редакції HuffPost: "Китай, великий виробник вугілля, не пропонуватиме скорочувати його видобування, щоб не підірвати свій ринок праці. Кожний учасник переговорів намагається захистити сам себе, уважно стежачи за тим, які карти розігрують сусіди. У підсумку ми бачимо лише обіцянки, але якщо справа доходить до вчинків, вони мають надто несміливий вигляд на тлі того, що поставлено на карту".
Не приїхав на COP26 і Володимир Путін. Президент РФ записав коротке відеозвернення, у якому нагадав, що в Росії росте приблизно 20% усіх світових лісових масивів, і підтримав проєкт декларації щодо лісо- та землекористування. "Переконаний, збереження лісів та інших природних екосистем – один із головних складників міжнародних зусиль щодо розв'язання проблеми глобального потепління та скорочення емісії парникових газів", – сказав Путін.
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді на кліматичний саміт прибув і 1 листопада звернувся до делегатів із промовою. Він запевнив, що кожен житель Індії дає обіцянку не світу, а самому собі вести такий спосіб життя, щоб не шкодити довкіллю.
Моді також повідомив, що його країна зможе повністю покінчити з викидами парникових газів не раніше ніж 2070 року, а країнам, які розвиваються, потрібна підтримка в розмірі не менше ніж $1 трлн.
Ця заява – "ляпас країнам Заходу", вважають у La Repubblica, адже Індія – на третьому місці у світі за обсягами викидів парникових газів, після США та Китаю.
"Своєю заявою у Глазго прем'єр країни-субконтиненту з населенням 1,3 млрд осіб поставив себе на чолі блоку країн, які розвиваються, котрі вважають, що в боротьбі за клімат Захід поводиться лицемірно", – упевнені в редакції італійського видання.
Послання до світу
2 листопада, на третій день COP26, почали говорити вчені та філантропи, серед них – американський мільярдер Білл Гейтс, який у лютому цього року видав книгу "Як уникнути кліматичної катастрофи".
У своєму посланні світу, зробленому до саміту, засновник Microsoft пояснив: один із його головних пріоритетів – зробити так, щоб світ приділяв увагу масштабуванню інновацій у галузі чистих технологій.
"Якщо ми хочемо уникнути найгірших наслідків кліматичної катастрофи, недостатньо винаходити альтернативні види енергії з нульовим рівнем викидів – нам потрібно переконатися, що вони доступні для людей у всьому світі", – наголосив мільярдер.
Гейтс нагадав: шість років тому після Паризького саміту він вирішив зайнятися розробленням технологій, які допоможуть зупинити зміни клімату, і заснував венчурну компанію Breakthrough Energy, яка вже залучила понад $2 млрд й інвестувала у 80 компаній з 11 країн. Усі вони працюють на майбутній "зелений енергетичний перехід".
"Але навіть якщо до 2050 року світ досягне своєї мети – нульового рівня викидів в атмосферу, – наша робота не буде завершеною, – упевнений мільярдер. – Люди вже страждають від потепління, і це лише посилюватиметься, особливо для найбідніших. Вартість "зеленого" переходу має бути досить низькою, щоб її міг дозволити собі весь світ”.
До делегатів також звернувся американський мільярдер та засновник компанії Amazon Джефф Безос, який напередодні саміту зобов'язався виділити на відновлення лісів Африки $1 млрд. Як написала Daily Mail, головну роль у цьому рішенні відіграв принц Чарльз.
Під час виступу Безос розповів про свій політ у космос у липні цього року: "Мені говорили, що коли бачиш Землю з космосу, це змінює твій погляд на світ, але я не був готовий до того, наскільки це правда. Коли дивишся звідти вниз, на Землю, атмосфера здається такою тонкою, світ – таким уразливим і таким крихким. Тепер, у цей вкрай важливий рік, цього, як відомо, вирішального десятиліття, ми маємо об'єднатися для захисту нашого світу".
Засновник Amazon заявив, що передасть $2 млрд у свій Фонд Землі – на відновлення природи, екологічної справедливості та трансформацію продовольчих систем.
"Дві екобомби в Україні"
Україну на саміті представляє президент Володимир Зеленський. На конференції в нього заплановано кілька виступів.
1 листопада, звертаючись із вітальною промовою, він сказав, що для подолання глобального потепління "необхідне глобальне потепління у відносинах держав". Президент зазначив, що домовленості нічого не варті, "якщо для когось це просто слова", і як приклад навів Будапештський меморандум, згідно з яким Україна відмовилася від ядерної зброї.
"У 1994 році Україна отримала гарантії безпеки, які не були виконані, а планета отримала дві екобомби в центрі Європи. Півострів Крим з унікальною флорою та фауною став військово-морською базою РФ. А на частині Донбасу – затоплення шахт, деградація ґрунту, брак питної води. І все це зараз", – сказав Зеленський.
Другий виступ президента України було заплановано 2 листопада на сесії, присвяченій глобальній ініціативі щодо скорочення викидів метану. Модератором був спецпредставник президента США з питань клімату, колишній держсекретар Джон Керрі.
У Twitter опублікували фрагмент цієї сесії. На записі видно, як Керрі запрошує до трибуни Зеленського. "Президенте Зеленський... Я не бачу президента Зеленського", – каже дипломат і потім перераховує інших лідерів держав, які мали виступати на заході, але яких не було в залі.
3 листопада глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що інформацію про запізнення Зеленського поширюють російські ЗМІ, щоб дискредитувати Україну. За словами дипломата, президент України проводив важливу зустріч із держсекретарем США Ентоні Блінкеном.
"Відбувся збій не з боку України, а з боку організаторів заходу. Тому давайте не вестися на російські закиди й на всі їхні провокації", – закликав Кулеба.
Чому конференція COP26 – це важливо?
Рамкова конвенція ООН щодо зміни клімату та тематичні саміти мають велике значення, написав журнал The Economist.
"Наукові інститути, дипломати, активісти та громадськість загалом формують найкращий механізм для того, щоб ми могли усвідомити фундаментальну істину: мрія про планету з майже восьмимільярдним населенням, яке живе в достатку, так і залишиться мрією, якщо наша економіка, як і раніше, спиратиметься на вугілля, нафту та природний газ", – пояснили автори статті.
26-та кліматична конференція вже має конкретний результат: понад 100 держав, на територіях яких росте 85% лісів планети, зокрема хвойні ліси Канади та тропічні ліси Амазонії, підписали декларацію, якою зобов'язалися припинити вирубування дерев на Землі до 2030 року.
На захист та відновлення лісів держави передадуть приблизно $12 млрд плюс одержать приблизно $7 млрд приватних інвестицій.
Борці зі зміною клімату розчаровані. У Greenpeace заявили, що декларація – це фактично "зелене світло ще десятиріччю вирубування лісів".
Однак Гутерріш привітав підписання документа.
"Це важливий крок, – підкреслив він у Twitter. – Але підписання декларації – це найпростіше. Дуже важливо, щоб її було втілено в життя для людей і планети".