Генсек ООН Гутерріш: Годі ставитися до природи як до туалету

Гутерріш: Якщо послухати нещодавні заяви про заходи, яких вживають у зв'язку зі зміною клімату, може здатися, що ми на шляху зміни ситуації. Це ілюзія
Фото: EPA
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що залежність людства від викопного пального "підштовхує його до краю прірви", а планету – до небезпечного рівня нагрівання. Про це він говорив 1 листопада на конференції ООН щодо клімату у Глазго, повідомляють на сайті ООН.

Він зазначив, що шість років, які минули від моменту підписання Паризької угоди щодо клімату, стали шістьма найспекотнішими роками за всю історію спостережень.

За словами Гутерріша, людство стоїть сьогодні перед вибором: або воно зупинить цей процес, або криза зупинить життя на планеті.

"Годі завдавати шкоди біологічній різноманітності, годі вбивати себе викидами вуглецю, годі ставитися до природи як до унітаза, годі палити, бурити і копати дедалі глибше. Ми самі риємо собі могилу", – заявив генсек ООН.

Рівень моря, за його словами, підвищується вдвічі швидше, ніж 30 років тому, океани нагріваються швидше, а в деяких частинах Амазонії тропічні ліси викидають в атмосферу більше вуглецю, ніж поглинають.

"Якщо послухати нещодавні заяви про заходи, яких вживають у зв'язку зі зміною клімату, може здатися, що ми на шляху до зміни ситуації. Це ілюзія. Остання опублікована доповідь про внески, визначені на національному рівні, засвідчила, що навіть під час виконання заявлених зобов'язань світ, як і раніше, приречений на катастрофічне підвищення температури на 2,7 ºС", – попередив Гутерріш.

Він упевнений, що світ "стрімко наближається до критичної точки", після якої перебіг процесів глобального нагрівання ще пришвидшиться.

Генсек ООН закликав вкладати кошти в економіку з нульовим рівнем викидів та стійку до кліматичних змін. Гутерріш переконаний, що такі інвестиції сприятимуть стійкому зростанню, створенню робочих місць та появі нових можливостей.

Він також закликав прагнути утримати зростання температур на рівні 1,5 ºС, підкресливши, що особлива відповідальність лежить на країнах G20, оскільки на них припадає приблизно 80% викидів.

Додатково до механізмів, які вже створено в межах Паризької угоди, генсек ООН вирішив створити групу експертів, які вироблять чіткі стандарти оцінювання зобов'язань щодо досягнення чистого нульового обсягу викидів недержавними суб'єктами.

У своєму виступі він також закликав посилити заходи щодо захисту вразливих спільнот від прямих і явних загроз зміни клімату та забезпечити фінансування зусиль щодо боротьби зі зміною клімату, виділяючи щороку $100 млрд на підтримку країн, що розвиваються.

"Армію кліматичних активістів, очолювану молоддю, не зупинити. Їх стає дедалі більше. Їхні голоси звучать дедалі голосніше. І, запевняю вас, вони не відступляться. Я підтримую їх", – додав Гутерріш.

Контекст:

26-ту конференцію ООН щодо зміни клімату проводять у Глазго (Великобританія). Її відкрили 31 жовтня, вона триватиме до 12 листопада. Саміт збере представників країн для прискорення дій щодо досягнення цілей Паризької угоди, зазначили на офіційному сайті заходу.

Паризька кліматична угода, яка набула чинності 4 листопада 2016 року, передбачає заходи щодо недопущення зміни клімату. Для початку його дії необхідно, щоб документ ратифікувало щонайменше 55 країн, які разом викидають понад 55% парникових газів у світі. Договір має замінити Кіотський протокол, який закріплював нормовані зобов'язання щодо скорочення викидів парникових газів. Документ ратифікувало вже понад 180 країн.

Минулий рік став безпрецедентним за екстремальними погодними та кліматичними катаклізмами, заявив Гутерріш 6 травня 2021 року. Він сказав, що людство рухається "до катастрофічного підвищення температури на 2,4 °C до кінця сторіччя".

Протягом найближчих десятиріч людство зіткнеться з новими температурними рекордами через стрімку зміну клімату на Землі, ідеться в дослідженні журналу Nature.

Європейська комісія 14 липня цього року презентувала програму боротьби зі зміною клімату. План програми передбачає скорочення викидів парникових газів щонайменше на 55% до 2030 року порівняно з рівнем 1990 року. До 2050 року викиди хочуть звести до нуля.

На саміті G20, який провели 30–31 жовтня 2021 року в Римі, лідери країн досягли згоди щодо вжиття всіх можливих заходів для обмеження зростання глобального потепління на рівні, на 1,5 °С вищому за доіндустріальний. Проте учасники саміту визнали, що досягнення цієї мети вимагатиме значних та ефективних заходів і зобов'язань усієї світової спільноти. Гутерріш залишився розчарований підсумками саміту.