Рада збільшила виплати пораненим військовим і розширила перелік осіб, які підлягають мобілізації. Кого торкнуться зміни? Головне G

Розмір виплат військовослужбовцям, які виконують бойові завдання, залишиться таким, як зараз
Фото: ЕРА
Верховна Рада України на засіданні 28 червня, у День Конституції, ухвалила закон, яким внесла низку змін у закони, пов'язані із проходженням військової служби під час дії воєнного стану (законопроєкт 9342). Ця ініціатива про доплати пораненим військовослужбовцям та бійцям, які захищають Україну на фронті; вона скорочує підстави для відтермінувань від мобілізації та зобов'язує командирів не допускати до бойових дій бійців, які не пройшли підготовки. Закон уже готують на підпис президенту. Що саме і як зміниться після того, як він набуде чинності, – у матеріалі видання "ГОРДОН".

Бойові доплати від 30 тис. грн до 100 тис. грн

Згідно з текстом закону, який сьогодні підписав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, бойові виплати залишаться незмінними. У законі вказано, що військовослужбовцям, які в період дії воєнного стану виконують бойові завдання або заходи щодо оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з війною Росії проти України, перебуваючи:

  • у районах виконання цих заходів,
  • на тимчасово окупованій РФ території України,
  • між позиціями сил оборони України та позиціями військ країни-агресора,
  • а також військовим, які виконують бойові (спеціальні) завдання, –

у період виконання цих заходів або завдань "щомісячно виплачується додаткова винагорода від 30 тис. грн до 100 тис. грн на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України". Тобто так, як і зараз, поки закон не набув чинності, пояснив нардеп від партії "Голос" Ярослав Железняк.

Раніше міністр оборони України Олексій Резніков пояснював, як працює механізм: військовослужбовці отримують оклад (20 тис. грн) і доплату, яка залежно від завдань варіюється від 30 тис. грн до 100 тис. грн.

"Сьогодні мінімальний офіційний дохід, який на пенсію потім впливатиме, у рекрута чи стрільця – 20 тис. грн. І на полігоні, і в Ужгороді, і будь-де. Якщо військовий приїжджає в зону бойових дій, не на "передку", але забезпечує ведення бойових дій, або він десь на бойовому чергуванні, або на блокпості, або він ракетник, зенітник, ППОшник, льотчик, то до цього свого окладу, піднятому і так на 30%, він отримує ще плюс 30 тис. грн. Якщо ж стрілець потрапляє на передній край, це плюс 100 тис. грн до підвищеного окладу. Відповідно, стрілець отримує 120 тис. грн, а командир – під 150 тис. грн", – говорив він в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" на початку травня.

Виплати пораненим збільшено у 28 разів

Закон передбачає збільшення виплат військовослужбовцям, яких у зв'язку з пораненням (травмою, контузією або каліцтвом) визнано обмежено придатними до військової служби та зараховано у розпорядження командирів. Їм, згідно із законом:

  • у перші два місяці після зарахування у розпорядження виплачуватимуть грошове забезпечення (без урахування додаткової винагороди) згідно з останньою посадою в повному обсязі;
  • потім – до закінчення перебування у розпорядженні командира – оклад згідно зі званням, надбавку за вислугу років і 20,1 тис. грн додаткової винагороди "на умовах та в порядку, встановлених Кабміном" (зараз розмір доплати становить 800 грн на місяць, у першому читанні цю виплату пропонували збільшити лише на 6 тис. грн, розповів нардеп від "Голосу" Роман Костенко).

Отже, виплати пораненим, зарахованим у розпорядження командирів, збільшено у 28 разів як порівняти із чинними, зазначила нардепка від "Слуги народу" Анастасія Радіна.

Окрім того, військовослужбовцям, які дістали поранення, захищаючи державу, і перебувають на стаціонарному лікуванні, передбачили додаткову виплату 100 тис. грн щомісяця.

Військовослужбовцям, котрі загинули внаслідок поранення, травми або каліцтва, яке дістали під час захисту держави, передбачено одноразову винагороду в розмірі 100 тис. грн – за той місяць, у якому боєць загинув (не потрібно плутати з одноразовою грошовою допомогою в сумі 15 млн грн, яку згідно з постановою Кабміну №168 від 28 лютого 2022 року можуть отримати сім'ї загиблих захисників).

Доплати військовослужбовцям строкової служби, згідно із законом, становитимуть 6 тис. грн на місяць, курсантам – 2350 грн на місяць (цих сум, за словами Железняка, не змінювали).

Доплати інструкторам мають бути не меншими ніж 15 тис. грн (і не більшими ніж 30 тис. грн), їх виплачують залежно від рівня кваліфікації інструктора та в порядку, встановленому Кабміном.

Відпустки

Рада встановила, що військовослужбовці можуть іти в основну відпустку на 30 днів – двічі на рік по 15 днів без урахування часу на дорогу від підрозділу додому (але не більше ніж два дні на один кінець) за умови, що у підрозділі відсутні одночасно не більше ніж 30% складу.

Також військові мають право на 10 днів відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин (зі збереженням зарплати).

Військовослужбовці-строковики дістали право на 30 днів відпустки на рік (раніше вони могли піти лише на 10 днів), також за умови, що в підрозділі одночасно відсутні не більше ніж 30% складу. Також вони тепер можуть переходити на службу за призовом під час мобілізації, якщо відслужили не менше ніж шість місяців.

Загалом за рік безперервна відпустка для лікування не має тривати довше ніж чотири місяці поспіль (окрім випадків, коли законодавство передбачає більш тривалий строк лікування).

Відтермінування від мобілізації

У чинній редакції ст. 23 закону про мобілізацію та мобілізаційну підготовку передбачено низку підстав, які дають військовозобов'язаним право на відтермінування від призову за мобілізацією, зокрема, це право мають громадяни:

  • у яких троє й більше неповнолітніх дітей;
  • які самостійно (без дружини або чоловіка) виховують неповнолітніх дітей;
  • які є опікунами або прийомними батьками дитини з інвалідністю, або повнолітньої дитини з інвалідністю I–II групи, або чия дитина має важкі захворювання (у статті є перелік), але не має інвалідності;
  • які доглядають за хворим чоловіком/дружиною/дитиною/батьками (своїми або чоловіка/дружини) за умови наявності висновку експертної комісії, що такий хворий потребує постійного догляду;
  • які мають дружину/чоловіка/когось із батьків – своїх або чоловіка/дружини з інвалідністю IІІ групи.

Законопроєкт №9342 вносить зміни в останню умову зі списку вище (це 11-й абзац статті), і коли закон набуде чинності, абзац матиме такий вигляд: "Які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I або II групи, за умови, що в таких осіб з інвалідністю немає інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати".

Підготовка мобілізованих

Цим законом Рада встановила, що громадяни, яких мобілізували під час воєнного стану і які раніше не служили у ЗСУ або інших військових формуваннях, мають пройти курс базової загальновійськової підготовки тривалістю щонайменше місяць.

На командирів підрозділів поклали обов'язок не допускати до участі у бойових діях мобілізованих, які не пройшли цього курсу базової підготовки або не мають бойового досвіду.

Це не перша спроба Ради змінити розмір виплат військовослужбовцям

Навесні Рада ухвалила ще один закон про доплати – він пропонував повернути по 30 тис. грн доплат усім військовослужбовцям, зокрема тим, хто перебуває у тилу (планували зробити це завдяки зменшенню зарплат держслужбовцям, але в парламенті пояснювали, що "економії" не вистачить на покриття витрат). Ініціативу через ризик негативного впливу на економіку критикував МВФ, у Генштабі ЗСУ називали популізмом. Підписання законопроєкту було заблоковано.

28 червня, як пояснила нардепка від "Слуги народу" Мар'яна Безугла, парламент ухвалив закон про виплати, "виходячи з реальних обставин та можливостей держави". Згідно з карткою законопроєкту, його вже передали на підпис президенту Володимирові Зеленському.