В Україні почав діяти новий порядок виплат переміщеним особам. Що зміниться і хто втратить допомогу?
Чому змінили порядок виплат
До 1 серпня порядок виплат на проживання для переміщених усередині країни українців регулювала постанова №322, яку Кабмін ухвалив торік. Як повідомила 11 липня пресслужба уряду, зараз програма цих виплат – одна з найбільших за розміром фінансування з держбюджету. На 2023 рік на неї виділено 57 млрд грн, допомогу одержує понад 2,6 млн українців.
Уряд ухвалив нову постанову, щоб уточнити параметри й "осучаснити умови" надання допомоги, ідеться в релізі.
Розмір виплат: 3 тис. грн – для осіб з інвалідністю та дітей, 2 тис. грн – для інших громадян. Їх нараховують 15-го і 28 числа щомісяця.
Що зміниться і кого це торкнеться?
1. Із 1 серпня автоматично на один шестимісячний період (до січня 2024 року включно) виплати продовжать усім ВПО, хто проживає в Україні й одержував їх досі.
Виплат не продовжать, якщо переміщені особи:
- перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, підтверджених документально (службове відрядження, стажування, лікування або реабілітація, догляд за хворою дитиною, оздоровлення дитини);
- повернулися жити на території, де тривають бої або які зараз під окупацією;
- є засудженими за колабораціонізм;
- відбувають покарання в місцях позбавлення волі.
2. Із 1 вересня виплати припинять деяким переміщеним особам (ідеться про людей із переліку тих, кому їх продовжили). Згідно з постановою, це станеться, якщо за підсумками верифікації буде встановлено, що ВПО від моменту ухвалення постанови:
- придбали новий транспортний засіб (із року випуску якого минуло менше ніж п'ять років), окрім автомобілів, придбаних волонтерами й переданих на потреби оборони країни;
- придбали на суму понад 100 тис. грн земельну ділянку, квартиру, будівлю (окрім житла, наданого коштом державного або місцевого бюджету);
- мають на депозитному банківському рахунку загалом понад 100 тис. грн;
- придбали іноземну валюту (окрім валюти, одержаної від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківські метали на загальну суму понад 100 тис. грн;
- мають у власності житло, розташоване на територіях, де не відбуваються активні (імовірні) бойові дії або які не є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м&³2; на одного члена сім'ї.
3. Цією постановою Кабмін передбачив, що ВПО зможуть оформити допомогу на дітей, які народилися після евакуації з небезпечних регіонів. Це врегулює проблему, яка виникла через те, що зареєстроване місце проживання дітей, які народилися після переміщення, збігалося з місцем, куди переїхали їхні батьки, пояснили в Кабміні.
4. Від статусу ВПО громадяни зможуть відмовитися дистанційно, без звернення до органів соцзахисту.
Окрім того, як повідомили в уряді, внутрішньо переміщеним особам, які вперше звернуться по отримання допомоги після 1 серпня, допомогу призначають на шість місяців, на сім'ю, і виплачуватимуть щомісяця одному із членів сім'ї (уповноваженій особі) в розрахунку: 3 тис. грн – для людей з інвалідністю та дітей, 2 тис. грн – для інших (увечері 31 липня Мінреінтеграції повідомило, що набуття чинності цієї норми відклали до 1 листопада).
Виплати їм можуть продовжити ще на шість місяців, якщо в таких сім'ях є:
- діти з інвалідністю;
- особи, які доглядають людину з інвалідністю;
- люди пенсійного віку;
- троє й більше неповнолітніх дітей;
- неповнолітні й малолітні діти без супроводу законного представника.
Виплати також продовжать, якщо сукупний дохід сім'ї не перевищує чотирьох прожиткових мінімумів (судячи з інфографіки, ідеться про прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, і загальну суму 8372 грн).
Фінансова допомога українцям під час війни. Які фонди виплачують і як отримати – докладно в матеріалі "ГОРДОН"
Згідно з даними Мінреінтеграції станом на 10 січня 2023 року, в Україні офіційно зареєстровано понад 4,86 млн внутрішньо переміщених осіб, а за міжнародними оцінками, кількість внутрішніх переселенців перевищує 7 млн громадян.