"Вони хочуть нас заарештовувати". Бурба заявив, що топкерівництво України планує його посадити найближчим часом
Колишній начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василь Бурба 17 лютого у прямому в ефірі YouTube-шоу "ГОРДОН" на каналі "Дмитрий Гордон" підтвердив інформацію, що українська влада найближчим часом планує його заарештувати.
Ведуча шоу Олеся Бацман запитала у ексрозвідника, чи правда, що найвище керівництво України зажадало його посадити після того, як Бурба дав інтерв'ю журналісту та ведучому шоу Дмитрові Гордону, в якому детально розповів про зрив спецоперації із затримання бойовиків російської ПВК "Вагнер".
За словами Бурби, у Державному бюро розслідувань перебуває кілька кримінальних проваджень, які відкрили за його заявою, оскільки він зі своїми співробітниками сам хотів з'ясувати, хто зірвав операцію.
"Операцію щодо вагнерівців не просто перенесли, а злили ворогові. […] Але Державне бюро розслідувань іде за варіантом таким, що спочатку фальсифікують матеріали розвідорганів, потім призначають експертизи. І доповідь [президенту України Володимирові] Зеленському дуже проста – ще кілька тижнів і підозри [у скоєнні кримінального злочину] випишуть. Мене і моїх колег, які брали участь у цьому, затримають", – сказав Бурба.
"Ми маємо бути готові до ймовірного вторгнення Росії. Але я поки що не даю навіть і 50%, що це станеться" Читайте повне інтерв'ю Василя Бурби Дмитрові Гордону
Він наголосив, що готовий до ймовірного затримання.
"План і наміри [у влади] є. Вони хочуть нас заарештовувати, оголошувати нам підозру про злочин. Але ми до цього готові. Все буде добре", – запевнив Бурба.
Ведучі зазначили, що його хоче посадити не лише українська влада, а й російський пропагандист Володимир Соловйов. Відразу після виходу інтерв'ю Бурби Соловйов двічі – на своєму YouTube-каналі і на телеканалі "Россия 1" – вимагав заарештувати та судити українського розвідника за те, що той проводив успішні спецоперації щодо нейтралізації бойовиків "ЛДНР".
Бурба відповів, що бачив ці відеофрагменти пропагандиста з РФ і додав, що в Україні влада боїться "дати по зубах росіянам".
"Ми в Україні так боїмося росіян, що не хочемо проводити операції, ми їх зливаємо. Ми боїмося дати їм по зубах. Страх і паніка, яка є зараз у нас, – найголовніший козир для росіян. Але ми це все витримаємо", – запевнив Бурба.
Контекст:
Бурба був начальником ГУР Міноборони у 2016–2020 роках. Він очолював відомство, коли готували операцію із захоплення бійців російської приватної військової компанії "Вагнер". Бурба пішов із ГУР зі скандалом, він заявив, що рішення вищого керівництва держави перенести спецоперацію стало однією з причин її провалу.
У грудні 2021 року стало відомо, що Бурба звільнився з військової служби. Наразі він викладає у Національній академії СБУ.
17 листопада 2021 року міжнародна група Bellingcat опублікувала спільне з російським виданням The Insider розслідування про затримання 33 бійців російської приватної військової компанії "Вагнер" у Білорусі 29 липня 2020 року. Розслідувачі з'ясували, що насправді прибуття бойовиків до Білорусі було частиною проваленої спецоперації, яку проводили ГУР Міноборони України і департамент контррозвідки СБУ. Метою операції було затримання вагнерівців, багато з яких брали участь у бойових діях на Донбасі на боці проросійських бойовиків. Для цього група співробітників українських спецслужб завербувала найманців ПВК "Вагнер" нібито для роботи у Венесуелі.
Через пандемію та обмеження на перельоти ухвалили рішення вивезти найманців із Росії до Мінська, а звідти доправити до Стамбула літаком. Одним з елементів операції мало стати примусове приземлення літака в Україні. Фінал операції запланували на 25 липня, але в останній момент його перенесли – і план провалився.
Бурба вважає, що переносити спецоперацію було не можна, і це одна з причин її провалу. Він розповів Bellingcat, що президент України Володимир Зеленський знав про спецоперацію із затримання найманців ПВК "Вагнер" та схвалив її проведення, а глава Офісу президента Андрій Єрмак попросив відкласти спецоперацію на кілька днів, щоб набула чинності угода про перемир'я на Донбасі. Бурба пізніше заявив, що Єрмак нібито говорив йому, що вказівка перенести операцію надійшла від президента.
Ексглава ГУР також повідомив, що співробітників відомства, які працювали над операцією щодо вагнерівців, звільнили з лав Збройних сил України й забрали у них документи прикриття, а його самого відправили у відставку, коли він склав список осіб, які знали про спецоперацію.
26 листопада на пресмарафоні Зеленський заявив, що не передавав вказівки відкласти операцію із затримання бойовиків ПВК "Вагнер", оскільки всі його розпорядження, пов'язані з операцією, були письмовими. Він наголосив, що Єрмак взагалі не міг давати голові військової розвідки будь-які розпорядження, пов'язані з операцією.