"Укрзалізниця" потребує комплексу заходів фінансового оздоровлення, а не простого підвищення тарифів – експерт
Костерний закликав до зміни підходу до фінансування залізниці
Фото: depositphotos.com
Тарифи "Укрзалізниці" на перевезення вантажів мають виходити з реальних потреб держкомпанії, але не можуть бути єдиним інструментом фінансового оздоровлення. Потрібна модель фінансування залізничної інфраструктури за участю держави, міжнародних партнерів і перевізника. Про це заступник директора з правових питань транспортно-експедиторської компанії "Вертикаль" Дмитро Костерний написав у колонці для галузевого порталу Rail.insider.
"Укрзалізниця" працює у складних умовах війни й виконує функції критичної інфраструктури, зазначив експерт.
На його переконання, тарифна політика в Україні має зважати не лише на фінансовий стан перевізника, а й на вплив на економіку загалом.
Костерний заявив, що підвищення тарифів не створює нової доданої вартості, а лише перерозподіляє фінансові потоки на користь перевізника, що може негативно позначитися на конкурентоспроможності українських експортерів.
За його даними, низка великих українських компаній, зокрема "Нібулон", Kernel і Vitagro, попереджала про негативний вплив зростання транспортних витрат на логістику й експорт.
Костерний написав про підходи до підтримки державних залізниць в інших країнах Європи. Німеччина фінансує модернізацію залізничної інфраструктури коштом державних інвестицій, у Франції уряд забезпечив частину боргів державного перевізника SNCF, а Італія поєднує державне фінансування із залученням коштів Європейського союзу.
Експерт наголосив, що залізничну інфраструктуру у країнах ЄС розглядають як стратегічний державний актив, розвиток якого фінансують не лише коштом вантажовласників.
Контекст
- У травні українські промислові, транспортні й галузеві асоціації звернулися до прем'єр-міністерки Юлії Свириденко й керівника Офісу президента Кирила Буданова із закликом не допустити зростання вантажних тарифів Укрзалізниці 2026 року.
- У червні великі аграрні підприємства закликали уряд утриматися від підвищення вантажних тарифів залізниці, адже це призведе до переходу на автотранспорт, зменшить вантажну базу УЗ і створить непередбачуване навантаження на мережу доріг.