Симптоми і профілактика гепатиту А. Експерти розповіли, як уникнути зараження

Профілактикою зараження вірусом гепатиту А є вакцинація
Фото: depositphotos.com

Вірус гепатиту А гине після п'ятихвилинного кип'ятіння води. Про ці та інші правила особистої гігієни, дотримання яких дасть змогу уникнути зараження гепатитом А, повідомляють на сайті Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України.

Гепатит А – це захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.

Небезпека заразитися вірусом гепатиту А:

  • під час вживання забруднених продуктів чи води, які можуть містити фекалії інфікованих людей;
  • через недотримання особистої гігієни;
  • у сім'ях, коли інфікована людина готує їжу всім членам сім'ї;
  • деякі види сексуальних стосунків.

У публікації наголошують, що вірус гепатиту А зберігається у воді від трьох до 10 місяців, у фекаліях – до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури – протягом тижня.

За словами експертів, ризик заразитися гепатитом А є там, де є погані санітарні умови й немає очищеної води. Також до чинників ризику належать вживання наркотичних речовин, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, яка має гостру форму гепатиту А й перебування в місцях епідемії гепатиту А.

Симптоми захворювання

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів. Симптомами захворювання є слабкість і втомлюваність, підвищення температури тіла, втрата апетиту, діарея, блювання, неприємні відчуття в животі, тяжкість у правому підребер'ї, потемніння сечі й жовтяниця.

За словами експертів, після перенесеного захворювання в людини формується довічний імунітет.

Профілактика

Зараженню гепатитом А можна запобігти, якщо дотримуватися гігієни рук. Експерти рекомендують мити руки з милом і теплою водою не менше 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі й після відвідування туалету. Також необхідно пити лише кип'ячену воду й не їсти немитих овочів та фруктів.

Профілактикою зараження є вакцинування. Наголошують, що щеплення проти гепатиту А важливо зробити людям, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних і каналізаційних спорудах.

Контекст:

24 жовтня у Вінниці зафіксували спалах гепатиту А. 25 жовтня міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко повідомив, що до Вінниці скерували додаткову бригаду епідеміологів національного рівня, яка має визначити джерело зараження.

За даними Міністерства охорони здоров'я України станом на 30 жовтня, кількість хворих на гепатит А у Вінницькій області становить 174 особи, зокрема 29 дітей. 25 пацієнтів уже виписали як таких, що одужали.

Через спалах гепатиту А вінницьких школярів перевели на онлайн-навчання.